Търговската стойност на пиратския софтуер в света оценена на $59 млрд.

Търговската стойност на пиратския софтуер в света оценена на $59 млрд.

Търговската стойност на пиратския софтуер в света оценена на $59 млрд.

Търговската стойност на пиратския софтуер е нараснала с 14% през 2010г. Така тя достига до около 59 млрд. долара, покзва изследване „Бизнес Софтуер Алайънс“, цитирано от „Франс прес“. За същата година бизнесът и потребителите в света са купили легален софтуер за 95 млрд. долара.

Данните показват, че 50% от пиратския софтуер се ползва в страните с бурно развиваща се икономика. "Това означава, че на всеки похарчен долар за легален софтуер през 2010 г. съответстват 63 цента за нелицензиран такъв", посочват специалистете.

Бързоразвиващите се страни регистрират над половината от търговската стойност на пиратския софтуер за 2010 г. на стойност 31,9 млрд. долара. Докато продажбите на персонални компютри в тези страни са възлизали на половината от общите продажби в света през миналата година, стойността на лицензирания софтуер в тези икономики възлиза на по-малко от 20% от общото за света.

Процентът на пиратския софтуер при персоналните компютри в световен мащаб обаче е намалял с 1% през 2010 г. до 42%. Най-висок е процентът в Централна и Източна Европа и в Латинска Америка, където 64% от персоналните компютри използват пиратски софтуер, а най-нисък в Северна Америка с 21%.

Софтуерното пиратство е широко разпространено в Азиатско-тихоокеанския регион с 60%, следван от Близкия Изток с 58% и Западна Европа с 33%. Докато САЩ е малко след Япония по най-нисък процент на пиратски софтуер 20%, са на едно от първите места от гледна точка на търговската му стойност - 9,5 млрд. долара. Следват Китай и Русия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ