"Файненшъл таймс" за България: По криволичещия път към стабилността

Файненшъл таймс за България: По криволичещия път към стабилността

Сравнете ставащото в България със ситуацията в нейните съседки - икономическа криза в Гърция, растящата безработица в части от бивша Югославия, политическия смут в Румъния - и ще изплува едно изречение: "Ние сме абсолютен остров на стабилността", казва президентът на страната Росен Плевнелиев. Така започва обзорна статия за България на "Файненшъл таймс", озаглавена "По криволичещия път към стабилността".

Това твърдение се изказва от мнозина високопоставени български представители и в него има истина, продължава материалът. Макар и икономиката да се сви с 5,5% в световната рецесия от 2009 г., за разлика от съседните Сърбия, Румъния и Гърция България нямаше нужда от международен финансов спасителен план. Оттогава тя е имала 13 поредни тримесечия на икономически растеж, макар и слаб. С един от най-ниските бюджетни дефицити и държавни дългове в ЕС, България е една от само три страни заедно с Финландия и Дания, които покриват изцяло Маастрихтските критерии за членство в еврозоната, отбелязва "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.

В страната не е имало масови улични демонстрации срещу строгите бюджетни икономии, макар и да са се организирали отделни протести по конкретни проблеми. Подкрепата за правителството на премиера Бойко Борисов е спаднала от идването му на власт през 2009 г. с предизборна програма за борба с корупцията. Допитванията обаче сочат, че на парламентарните избори, които ще се проведат през юни или юли догодина, това може да се окаже първото правителство в посткомунистическата история на България, което е преизбрано за втори мандат, пише Нийл Бъкли, автор на статията.

"Не може да подценявате харизмата му. Рейтингът му е висок. Хората му имат доверие", казва за бившия полицейски началник и носител на черен пояс по карате Борисов Огнян Шентов от Центъра за изследване на демокрацията.

Под повърхността на стабилност обаче дебне недоволство от състоянието на демокрацията, от това колко още трябва да се направи в борбата срещу корупцията и организираната престъпност и от нуждата от значителни реформи за укрепване на перспективите за растеж. България остава най-бедната страна в ЕС с най-ниска средна заплата. С помощта на фондовете на ЕС, които страната управлява по-умело, правителството запази усещането за напредък въпреки бавния растеж след кризата и необходимостта от ограничаване на държавните разходи. То построи метро в София и започна изграждането на автомагистрали и модернизиране на железопътни линии. При управлението на известния скулптор Вежди Рашидов, когото Борисов направи министър на културата, страната за пръв път от 80-те години модернизира театри и отваря нови музеи, отбелязва "Файненшъл таймс".

Който и да спечели изборите догодина, ще се изправи пред големи предизвикателства, за да гарантира, че България ще се възползва в пълна степен от по-значително подобряване на икономиката на ЕС и за да осигури нужния растеж за стопяване на изоставането от по-богатите членки на ЕС, пише вестникът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Украйна призова Мексико да арестува Путин, ако присъства на встъпването в длъжност на новия президент
На днешната дата, 8 август. Имен ден празнуват Емилиан, Емилиян, Емилия
САЩ ще търсят от Киев подробности за навлизането на руска територия
Експерт от Харвард за мита, който пречи на хората да бъдат щастливи
Хиляди излязоха на протести срещу расизма в Англия
Цената на безпокойството
Отмениха концертите на Тейлър Суифт във Виена заради готвена терористична атака
Милионери в Швейцария готови за бягство след радикално предложение за 50 % данък върху наследеното богатство