Частните инвеститори - алтернатива за финансиране на фамилния бизнес

Частните инвеститори - алтернатива за финансиране на фамилния бизнес

Семейните фирми създават повече от 70% от глобалния БВП (по данни на Family Firm Institute). Независимо от това, по мнението на много от тях, възможностите за набиране на капитал и намирането на стратегически партньор са предизвикателство. Това са част от изводите в ново проучване на KPMG International „Фамилен бизнес: Финансиране на растежа чрез частни инвеститори” , което дава и алтернативна идея за финансиране на фамилния бизнес чрез привличане на частни инвеститори. То е проведено съвместно с Mergermarket сред 125 семейни фирми във връзка с видовете инвестиции, които са им необходими, инвеститорите, които предпочитат, и предходния им опит с инвестиции от частни инвеститори

Според данните от изследването 58% от фамилния бизнес в глобален мащаб търси външно финансиране, за да осъществи инвестиционните си планове, като традиционните начини за това често изискват сериозни компромиси - много често те включват продажба на цялата фирма при излизане от инвестицията с цел максимизиране на стойността, а стратегическите корпоративни инвеститори обикновено търсят осигуряване на пълен контрол в дългосрочен план, посочват авторите на проучването.

Според тях един недооценен източник на финансиране за фамилния бизнес са лицата със значително благосъстояние. В света има приблизително 14 милиона такива лица, които разполагат със средства в размер на 53 трилиона щ.д. (по оценка на Capgemini за 2014 г.). Много от тях имат както опит във фамилния бизнес, така и сериозен инвестиционен капитал. В изследването специално са включени и 125 лица със значително благосъстояние, на които са зададени въпроси за инвестиционната им стратегия и как тя би съвпаднала с фамилния бизнес. Резултатите показват, че водещите приоритети на частните инвеститори и на фамилния бизнес се припокриват, а това е потенциална възможност и за двете страни.

- 44% от лицата със значително благосъстояние вече са инвестирали във фамилен бизнес, като огромното мнозинство (95%) казват, че за тях това е бил положителен опит в сравнение с другите им инвестиции.

- 60% от тези лица търсят инвестиции с разумен риск и възвръщаемост и се насочват към дългосрочното повишаване на стойността на капитала. Подходящо решение е инвестицията във фамилен бизнес.

- Повече от три четвърти от участниците в проучването (76%) посочват, че членове на семейството запазват мажоритарен дял от бизнеса.

„Фамилният бизнес е важен ресурс в българската предприемаческа среда и има стратегическа роля за икономическото развитие на страната. Засилващата се международна икономическа интеграция предоставя нови възможности, включително за привличане като инвеститори лица със значително благосъстояние от различни точки на света с цел финансиране на дългосрочен растеж,” казва Гергана Мантаркова, управляващ съдружник в „КПМГ България” ООД. „В Германия и Испания, например, вече е налице естествен съюз между фамилния бизнес и частните инвеститори. Фирмите съумяват да получат финансиране без притеснения от загуба на контрол и независимост, както и сериозни нефинансови предимства.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ