„Ърнст и Янг”: Грешка ще е повишаване на лихвите в еврозоната

„Ърнст и Янг”: Грешка ще е повишаване на лихвите в еврозоната

Евентуалното увеличаване на лихвените проценти  от ЕЦБ  може потенциално да застраши крехкото икономическо възстановяване в еврозоната. Предупреждението се съдържа в Пролетната прогноза за Еврозоната, изготвяна периодично от консултанската компания "Ърнст и Янг". Докладът излезе в момент, когато се очаква ЕЦБ да обяви още тази седмица повишаване на рекордния ниския си лихвен процент от 1 на сто.

“Не вярваме, че инфлацията е причина за притеснение в средно- или дългосрочен план, тъй като в икономиката на еврозоната съществува достатъчно пространство. Повишаването на лихвените проценти в отговор на основна инфлация, дължаща се на стоките, е грешка в политиките, която рискува да се отрази на растежа на БВП. Ние не смятаме, че е необходимо ЕЦБ да предприема подобна стъпка, тъй като прогнозата ни предполага, че през 2012 г., със спада на цените на петрола, връщането на цените на хранителните стоки до базовите им нива и изчезването на ефекта от увеличенията на ДДС от началото на 2011 г., инфлацията отново ще падне до нива под 2%”, заяви Мари Дирон, старши икономически съветник на Прогнозата за Еврозоната на „Ърнст и Янг”.

„Ърнст и Янг” е световен лидер в сферата на одита, данъчните и финансовите консултации и сделки. За компанията работят 141 хил. служители.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Като в "доброто" старо време: Първият "Магазин за хората" дебютира с опашки и празни рафтове
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 15 до 21 декември
Кая Калас: Постигането на сделка за финансиране на Украйна става все по-трудно
Проучване: Украинците не приемат мир на цената на територия и армия
ПП-ДБ смята нов кабинет в този парламент за невъзможен, ГЕРБ-СДС призова президента да участва в изборите
На днешната дата, 15 декември. Имен ден празнува Свобода
Бейби бумъри, Gen X, милениали, Gen Z - съществуват ли те в България?
Съвети от банкерите: Какво да правим при смяната на лева с евро?