100 лекари и 50 сестри търси спешната помощ в София

Общество

Центърът за спешна медицинска помощ в София (ЦСМП) се нуждае от 105 лекари и около 50-60 медицински сестри.

За недостига в персонала съобщи директорът на центъра д-р Георги Гелев, предава bTV. "При подобни, непривлекателни условия на работа до няколко години няма да има кой да работи в Бърза помощ.", алармира той.

В центъра работят 942 души, а администрацията е 34 човека. До 500 повиквания за денонощие постъпват в центъра за близо 2.5 млн. души в столицата и областта. На смяна работят около 40 медицински екипа. От началото на годината до 20 юни е имало 71 хил. повиквания и 18 170 болни са били хоспитализирани, като от тях 1361 са в частни болници.

Д-р Гелев отрича появили се информации, че линейки получават допълнително пари от болници, ако карат болни там. Има обаче наказани служители на центъра за случай с хоспитализирани болни в "Сити Клиник". Става дума за пациенти от Ботунец, за които това лечебно заведение не е най-близо, каквито са изискванията за настаняване в здравно заведение по спешност, уточни

Досега са проверени 676 случая на хоспитализирани в частни болници, които не са били най-близо до мястото на инцидента  Най-много кардиологични случаи има насочени към Националната кардиологична болница, "Св.Екатерина", "Св.Анна", "Пирогов" и след тях се нареждат частните болници.

Забавяне в изчисленията е довело до закъснението в изплащането на по-високите заплати в столичната спешна помощ. Въпреки, че още от януари бе обявено, че средствата в Бърза помощ ще бъдат увеличени, в столицата все още не са получени новите заплати.

Работещите разчитаха на около 20% увеличение от началото на годината. За страната това вече е факт, но в София ръст на възнагражденията няма. Д-р Гелев оправдава това със забавяне на изпращането на бюджета от страна на здравното министерство - той дошъл около 20 април.

Очаква се до края на месеца хората да получат увеличените си заплати със задна дата 1 януари. 

Начинаещият лекар в столичната Спешна помощ получава основна заплата над 1000 лв., на следващата година тя се увеличава на 1370 лв. Сумарното увеличение от 2014 г. досега на лекарските заплати е с 80 на сто.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
Парламентът одобри и на второ четене вдигането на тавана на дълга
Математика с контекст: защо новият формат на НВО залага на природните науки
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
САЩ вдигнаха морската блокада на Иран. Моджтаба Хаменей заяви, че Тръмп е сключил сделка „от отчаяние“
Десет години по-късно: Брекзит е коствал 6% от икономиката на Обединеното кралство
Зеленски: Най-добрият начин да се гарантира бъдещето на Европа е с ускорено членство на Украйна в ЕС
На днешната дата, 19 юни. Рождениците днес