6 от 15 български банки информират за кредитите коректно

6 от 15 български банки информират за кредитите коректно

Шест банки в България осигуряват на гражданите писмена информация в стандартен европейски вариант във връзка с условията за отпускане на потребителските кредити. Това сочат изводите от проучване на Асоциация „Активни потребители”.

Проучването е направено на принципа „Таен клиент”, като се е състояло в 15 български банки. Резултатите показват, че в 9 от банките се дават непълни устни консултации по условията за кредитиране на физически лица. Тези банки не предоставят стандартния европейски формуляр, който е задължителен по чл. 5 от Закона за потребителския кредит и предоставят по-пестелива информация на клиентите.

Служителите на шестте банки отличници осигуряват и по-изчерпателни устни обяснения като изясняват на хората как се формира основният лихвен процент, как се изчислява годишният процент на разходите, какви са таксите и условията по кредитите. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп обеща САЩ да предприемат „много решителни действия“, ако Иран екзекутира протестиращи
Проучване поставя под съмнение потенциала за живот на една от луните на Юпитер
БНБ към търговците: Не приемайте надраскани евробанкноти
Очаква ни временно затопляне в сряда и четвъртък
Дейността, която ще помогне на мозъка ви да остане млад
Какво ще направи Европа? Обемът на търговията в рамките на ЕС спадна за първи път от близо десетилетие
Politico: ЕС търси вариант на споразумение за Гренландия със САЩ, за да избегне конфронтация
На днешната дата, 14 януари. Рождениците днес