78% от българите искат предсрочни избори

Общество

Доверието към правителството на Орешарски е под критичните 20%, а все по-голяма популярност набира обществената нагласа, че най-добрият изход от настоящата ситуация в страната са предсрочните избори. Това сочи най-новото, огласено днес проучване на обществените нагласи, извършено през октомври от социологическата агенция „Алфа Рисърч”.

Едва 19%  е подкрепата за правителството. 78% от анкетиранитесе обявяват за предсрочни избори а 60% подкрепят студентските протести, сочат данните от изследването.

След тримесечен период на стабилизиране на личния рейтинг на министър-председателя Пламен Орешарски на около 30%, през септември той бележи рязък спад надолу. В момента премиерът е с 24% положителни и 48% отрицателни оценки, което означава по-ниска популярност от своя предшественик Бойко Борисов в края на неговия мандат, отбелязват от агенцията.

Надолу върви и рейтингът на обществено-политически фигури, които доскоро са се ползвали със сравнително висока обществена подкрепа - президент, главен прокурор, национален омбудсман.

Срив в доверието бележат и почти всички основни политически сили. БСП и ГЕРБ са на почти равни позиции - съответно 16.9% и 16.5%.

Реформаторският блок също бележи отстъпление от равнището, от които стартира и стига до 6.4%, следван от по-ниския като потенциал, но по-мобилизиран вот за ДПС (6.1%).

Единственият печеливш от сегашната ситуация на ескалираща криза е "Атака", чийто рейтинг, макар и бавно, започва да пълзи нагоре, считат социолозите.

Конституционният съд, чийто рейтинг се измерва за първи път, стартира с критичната и вероятно без аналог за подобна основополагаща институция подкрепа от 12%, посочват от "Алфа Рисърч".

От всички данни дотук социолозите правят тревожния извод, че страната навлиза в спиралата на институционален и политически срив.

Агенцията е направила и едно различно от обичайното измерване -  на т.нар. "модел за успех Пеевски". Резултатите тук показват, че едва 1.7% от анкетираните смятат, че кариерния път на развитие на депутата от ДПС трябва да бъде пример за младите хора в България.

Ако в България имаше мажоритарна избирателна система и хората можеха да дават гласа си директно за определени личности, 3% от българските избиратели биха гласували за Дeлян Пеевски, 96% - против, изчислява "Алфа Рисърч".

От агенцията подчертават, че връщането в парламента на Пеевски и писмото, в което описва своя успех в живота, взривяват общественото мнение за втори път след избора му за шеф на ДАНС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Новата система за влизане в ЕС окончателно влиза в сила от днес
Великобритания отхвърля идеята за такси в Ормузкия проток
Зеленски: Ремонтът на петролопровода „Дружба“ ще бъде завършен тази пролет
Министър Найденов: АПИ дава по 2 млн. на месец за държавна пътна помощ
„Кралицата на кетамина“ получи 15 години затвор за смъртта на звездата от „Приятели“ Матю Пери
Полицията със спецакция за безопасността на движение по пътищата по празниците
КНСБ: Великденската трапеза у нас тази година е по-скъпа с около 11%
Венецуела прие нов закон за минната индустрия, отварящ вратата за чуждестранни инвеститори