Язовирите пресъхват, от екоминистерството искат спешни действия за осигуряването на питейна вода

Язовирите пресъхват, от екоминистерството искат спешни действия за осигуряването на питейна вода

С апел за спешни действия за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населението излезе Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Министерството управлява водите на 52 комплексни и значими язовира, от които 14 са за питейно-битово водоснабдяване. Останалите язовири на територията на страната, според предназначението си се стопанисват от кметове на общини, „Напоителни системи“ ЕАД към Министерство на земеделието и храните, „НЕК“ ЕАД към Министерство на  нергетиката,  Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“.

МОСВ следи състоянието на язовирите на базата на ежедневна информация, постъпваща от дружествата, експлоатиращи язовирните стени и съоръженията към тях и според актуалните данни язовирите за питейно-битово водоснабдяване към МОСВ са пълни на 68,6% от общия обем.

Засега в нито едно от населените места с питейно-битово водоснабдяване от 14-те язовира, управлявани от МОСВ, няма воден режим.

От ведомството обаче посочват, че миналата година, към края на юли, язовирите за питейно водоснабдяване са били пълни на 79, 5%, т.е.към момента спадът е над 10% спрямо година по-рано. А тенденцията за сухи лета и намаляване на притока към язовирите продължава вече трета година, подчертават от ведомството.

С необичайно ниско запълване за това време на годината са язовирите „Камчия“ (водоизточник за Варна, Бургас и др. населени места по Черноморието), „Ясна поляна“ (водоизточник за Бургас и др. населени места и курорти от Южното Черноморско крайбрежие и Бургаска област), „Тича“ (водоизточник за Шумен, Велики Преслав и Търговище) и „Асеновец“ (основен водоизточник за Сливен).  

Реалният постъпил приток от началото на годината до момента за почти 80% от комплексните язовири е относим към притока, характерен за много суха година (приток с обезпеченост 95%), в т.ч. язовирите „Тича“, „Камчия“, „Ясна поляна“ и „Асеновец“.

От ведомството препоръчват като мерки да започне контрол над изпълнението на нормативните изисквания към ВиК системите – главно по отношение на тяхната ефективност и намаляване на загубите на вода по водопроводната мрежа. Като възможност за осигуряване на питейна вода от министерството посочват включване на нови и рехабилитация на стари водоизточници за алтернативно водоснабдяване.

Коментари

isabella ethan

14 август 2024, 15:54ч.

Коментарът е блокиран от медератор.

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ