Българите с двойно гражданство в Русия могат да бъдат мобилизирани

Общество

Българите в Русия, които имат двойно гражданство, могат да бъдат мобилизирани и да не им бъде разрешено да напуснат страната. Това стана ясно от обясненията на служебния външен министър Николай Милков на брифинг в четвъртък.

“При хората с двойно гражданство, докато са на територията на Русия, доминира руският паспорт и те са третирани като руски граждани. Te имат и военни задължения, защото с връчването на руския им паспорт им се връчва и военна книжка. Те са и български граждани, но е твърдо вероятно да бъдат спрени при опит да напуснат страната“, посочи Милков.

 По-рано тази седмица външно министерство призова да не се пътува в Русия, а българите там да напуснат. МВнР няма информация колко точно българи има в Русия, но Милков обяви готовност при необходимост да им се помогне.  Българите имат право да напуснат Русия, но са затруднени заради дефицита на самолетни билети и от струпването на голям брой хора на граничните пунктове. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“