BalkanLeaks: БСП публикува инструкции за дискредитиране на протестите

Общество

Сайтът Balkanleaks.eu - платформата на "Уикилийкс" за документи, свързани с Балканите, публикува документ, съдържащ инструкции за дискредитиране на протестите в България.

От публикуваната от BalkanLeaks техническа информация се вижда, че документът е бил разпратен от пресцентъра на БСП до депутатите на партията. Той съдържа инструкции как социалистите да говорят за събитията в столицата, при които протестиращи бяха разпръснати от полицията от площад "Народно събрание", а МВР получи обвинения, че е превишило правомощията си.

В данните за документа се вижда, че той е създаден от Тодор Пройчев - парламентарен секретар на министъра на вътрешните работи Цветлин Йовчев.  Малко по-късно Пройчев отрече да има нещо общо с "опорните точки" пред агенция Фокус. Категорично искам да заявя, че нямам нищо общо с историята с „опорните точки” и това много лесно може да се провери. По времето, за което се твърди, че е създаден този файл, аз съм бил в Народното събрание. Днес си направих труда да проверя, че аз съм излязъл от сградата на парламента в 13.51 часа, а това, което е разпространено по медиите като час на създаването на този имейл, се вижда 13.55 часа. Сами разбирате, че е практически невъзможно за 4 минути аз да прелетя до сградата на МВР, да напиша въпросните опорни точки, и да ги разпространя до който и да е”, обяснява той.
„Нямам отговор как се стигна до моето име. Мога да каже, че относно получателя на имейла, в моя списък с имейли няма такова лице, с името Теодора, от това, което виждам. Още по-малко пък, има имейли за връзки с партийни централи. За мен това е някакво активно мероприятие, чиято цел е дискредитация на името ми, на институцията, за която работя, а не изключвам и атака по вицепремиера и министър на вътрешните работи и професионалното ръководство на МВР”, коментира още Пройчев.

Сред въпросните точките в документа има обвинения към студентите, че са получавали пари, за да си правят снимки с окървавени лица, както и че участниците в протеста не са били студенти, а ултраси.

Това е пълният, нередактиран текст на публикацията:                                                                  

"Опорни точки

За протестите

През целия ден и вечерта на 12 ноември едва ли са протестирали повече от 1600 души. Организатори – Бойко Борисов, Цветанов, кръга на "Котараците", "Титаните" от чистотата.

На практика имаше 2 протеста:

Първият по-рано през деня – около 500 души в пика. Профил: около 2/3 или 300 човека – студенти, останалите 1/3 или 200 човека – "зелени", анархисти, "традиционните" протестъри с тъпаните. На студентите от НАТФИЗ са оферирани до 700 лева за кадри със студенти в кръв. Съседи с изненада разпознали и "студента" с пукнатата вежда, за когото дори не предполагали, че е студент (което не означава, че не е такъв). Същият, май, не бил много добре с главата.

Вторият протест – в късните следобедни часове и вечерта. Протеста на погромите и вандалските прояви. Счупени бутилки пред парламента, хвърляни по полицаите, бутилки с минерална вода – също, всичко това се прави от "втора линия". Рушене, дърпане и бутане на загражденията. МВР издирва извършители на хулиганските и вандалски прояви. Не може да бъде наречен студентски "протест", защото най-вече самите студенти обявиха, че се прибират в Университета. Протест на ултрасите и агитките, хора от "Титан" и свързани с бившия шеф на "Напоителни системи". Отново – "зелените", свързани с Прокопиев, включително и журналистка Лора Филева – надничарка при Прокопиев, работи в "Дневник", и дъщеря на Румяна Бъчварова, шеф на кабинета на премиера Борисов.

Разплащането с "протестиращите" – в отдалечените от центъра квартали на София, тарифи – между 50 и 80 лева на глава за "протестиращ". Традиционните автобуси на ГЕРБ от Благоевград и Перник. Профилът на задържаните от МВР почти 50 лица (49 според официалната сводка) на 12 и 13 ноември едва ли отговаря на студентския – основно лица около и над 40 години.

Търси се радикализация и създаването на нов импулс на увяхващия протест (цифрата) с нови цели на протестиращите – МВР и ръководството на министерството. Днес Бойко Борисов за първи път напада МВР и полицията за "полицейското насилие" при снощните й действия и персонално главния секретар Светлозар Лазаров (незаслужено си бил получил генералските звездички), въпреки че нееднократно е декларирал: Няма да хвърля дума срещу българската полиция. В същия ден и протестиращите студенти решават да преместят протеста си пред МВР, за да търсят сметка за "полицейското насилие".

Днес на практика Борисов потвърждава, че е организатор на метежите. Признава, че организира и медийното отразяване на "протестите", като ожалва журналистите от БНТ и Канал 3.

Сега Борисов планира "протестна вълна". Досега "протестите" така и не успяха да "излязат" от София. Затова в събота Борисов свиква партиен протест в Пловдив, където ще дава и указания на кметовете на ГЕРБ в страната да бутат правителството и да организират локални метежи, включително и по темата за бежанците. Пример – бунта в Телиш, организиран от Цецка Цачева и оглавен от Мероприятието е изнесено в Пловдив, за да се създаде впечатление, че има бунтове и извън София. По следващата седмица ще прави протести и в Бургас, Благоевград, Велико Търново, Габрово и т.н. Сценарият на Борисов е да вдигне протестна вълна подобна на тази от февруари. Протестът в Пловдив ще бъде гарниран с "граждански" такъв в София".

"МВР НЕ Е ПРЕВИШИЛО ПРАВОМОЩИЯТА СИ, А Е ВЪЗСТАНОВЯВАЛО ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД, КАКВАТО Е И ОСНОВНАТА МУ ЗАДАЧА. СИЛИ, ОТДЕЛЕНИ ЗА ПРОТЕСТА, НЕ СА В УЩЪРБ НА БОРБАТА С ПРЕСТЪПНОСТТА. НЯМА ПРОМЯНА В БЮЛЕТИНА ЗА 12 НОЕМВРИ. ПРОКУРАТУРАТА СЛЕДИ ЗА ЗАКОННОСТТА НА ДЕЙСТВИЯТА НА ПОЛИЦИЯТА И ДОСЕГА НЕ Е РЕАГИРАЛА."

Междувременно се появиха информации, че БСП организира тази събота голям контрапротест в подкрепа на кабинета "Орешарски". Обмисля се митингът да е на Орлов мост в София с начален час 12.00, в отговор на решението на Бойко Борисов, обявено вчера ГЕРБ да организира по същото време в Пловдив митинг с искане за оставка на правителството.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Британската петролна и газова компания BP се завръща за работа във Венецуела
Нова Зеландия оттегли подкрепата си за президента на ФИФА Джани Инфантино
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
Земетресение с магнитуд 7,7 по Рихтер удари Индонезия, жертвите са почти 50 (Обновена)
Трус от 5 по Рихтер разлюля испанската провинция Гранада. Обявиха извънредно положение
Времето: Остава топло, но със силен вятър по Южното Черноморие
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство