Деноминацията на дерогацията (обзор)

Деноминацията на дерогацията (обзор)

Деноминацията на дерогацията (обзор)

Интригата около заобикалянето на санкциите на ЕС за руския петрол е горещият въглен днес, от който прехвръкват все повече искри на политическия терен. 

“Ха, да ги видя сега!” 

Развитието по темата се ускори в последните 24 часа, след като преди това бяха оповестени данни от съвместен доклад на Центъра за изследване на демокрацията, неправителствената организация Global Witness и Центъра за изследване на енергията и чистия въздух. В него се посочва, че бургаската рафинерия на „Лукойл“ заобикаля санкциите и въпреки забраната, не е преставала да изнася петролни продукти, включително в някои страни от ЕС. Друго заключение от доклада гласи: 1 млрд. евро са внесени в бюджета на Кремъл под формата на данъци, което е достатъчно за издръжката на групата „Вагнер“ за една година. 

Данните бяха косвено потвърдени вчера и от премиера “Денков”, който в първи коментар сподели, че повечето от тях са били известни и преди това и “няма голяма изненада”.  

Според публикация на Politico от вчера Денков обаче е изненадан "от мащаба, в който се развива тази схема за избягване на санкции", и обещава там, където "законите за санкциите са безсилни, да ги подобрим съответно". Пак според същата публикация ЕК ще иска обяснения от България по казуса. 

Всички са шокирани, включително и правителството", цитира още Politico коментар на депутата от ГЕРБ-СДС и председател на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев, както и намеренията му, че планира да внесе ново правно предложение за незабавно прекратяване на освобождаването. Което и направи в ранния следобед днес. "Внесох ново предложение за прекратяване на дерогацията на "Лукойл" в тридневен срок! Ха да ги видим сега...", обяви във фейсбук профила си Добрев, който е и най-отявленият борец срещу дерогацията от месеци насам. 

Кой е виновен? 

„Работихме с колегите от Великобритания и Финландия в продължение на месец да проследим публично достъпни данни за търговските потоци на суров петрол и горива в целия свят, така че идентифицираме от къде идва суровината за „Росенец“ и „Нефтохим Бургас“ и накъде отиват горива, които се изнасят“, разказа междувременно в ефира на bTV Мартин Владимиров, директор на Програма „Енергетика и климат“ от Центъра за изследване на демокрацията. 

„Нашият анализ показва, че рафинерията внася предимно руски петрол - 94% през тази година. След това изнася големи количества готови горива за целия свят, като използва европейски пристанища да ги прехвърли. Има и случай на пряк износ към Нидерландия, което нарушава условията на дерогацията“, заяви той и допълни, че движението на корабите, които пренасят петрола, може да се наблюдава в реално време. Владимиров посочи и конкретен случай: “На 8 август тръгва кораб от „Росенец“, който носи горива които са почти сигурно преработен руски нефт, тъй като този месец и предишния се е внесъл само руски нефт в рафинерията и тези горива стигат директно до Нидерландия.” 

И всичко това “се случва под носа на ЕС, ние дискутирахме темата предварително със санкционния координатор на Европейския съюз Дейвид О'Съливан и със санкционния координатор на Съединените щати Джеймс О'Брайън. Представяхме данните. Те са шокирани, защото не се очаквали че дерогацията ще бъде използвана за генериране на допълнително печалба.”, каза още Владимиров. “Ние изчисляваме, че само от износа на горива към трети страни „Лукойл“ е генерирал 1 милиард евро през тази година, а сега представете си ако този 1 милиард евро се обложи в България би трябвало „Лукойл“ да плати, при новите условия за плащане на данъци, 600 милиона евро допълнителен данък“, подчерта Владимиров. Той е категоричен, че е време властите да разследват случая. 

„Аз не знам дали тези пари са в бюджета на Путин. Направихме анализ на цялостната ситуация, защото нищо не беше направено за 8 месеца. Нямахме план от „Лукойл“ как да премине на неруски петрол. Той е съобразен с анализи на всички държавни институции, които имат отношение – ДАНС, Митниците, Разузнаването и Държавният резерв“, каза на свой ред в студиото на „Тази сутрин“ министърът на икономиката Богдан Богданов по отношение на разследването за износа на горива, произведени от руски петрол от „Лукойл“. 

„Имаме стратегически актив в България, който трябва да работи на максимални капацитети. Това бяха усилията ни през последните месеци. Дерогацията за руския петрол е механизъм, който Европейската комисия е разрешила за България да ползва за конкретен период от време. За съжаление нищо около дерогацията не е направено, за да може след като свърши този период България да подсигури производството си с неруски петрол и това да гарантира максималния капацитет на рафинерията и работните места на хората“, посочи той. 

„Не мога да споделя какво пише в докладите, те са секретни. Всички съображения, които бяха изнесени от службите, които следят производството, са отчетени. Срокът е изцяло базиран на данните. Да се говори, че един министър е заложил самосиндикално срокове не е вярно. Докладите са изпратени до парламента. Ако се окаже, че информацията, която ни е предоставена, е непълна, трябва да се попитат конкретните институции защо не е пълна. Не го изключвам като възможност“, уточни Богданов. Ако се наложи, държавата може да поеме контрола над рафинерията, сподели Богданов. А технически тя може да преработва неруски петрол, но “въпросът е откъде ще дойде. Има ли го – ние не знаем. Информация до мен не е достигнала. Не знаем какво е подсигурила „Лукойл“, как го е подсигурила. Няма как ние да съдействаме за доставките, тъй като това е частен оператор. Ако държавата оперира „Лукойл“, тя ще договаря доставки и коридор. Няма как да съдействаме на „Лукойл“. Ако се наложи, държавата вече има капацитет да го направи. Можем в кратък период от време да ангажираме ресурс, с който да подсигурим доставките, ако се наложи да поемем оперативния контрол над рафинерията“, каза още министърът на икономиката. 

Според него доставките могат да дойдат от различни локации и допълни, че имало анализ за над 10 локации, от които може да се доставя. 

Среща на силите на полигона “Ново село” 

Може и да не е търсен ефект, но спорната тема намери терен за развитие дори на военен полигон - този край “Ново село”, където днес се проведе важно учение - демонстрация на “оперативни способности за водене на отбранителна операция на учебния полигон „Ново село“, проведена в рамките на учението Iron Strike – 2023. Премиерът Денков отиде на място да наблюдава учението, заедно със със зам.-главния секретар на НАТО Мирча Джоана. Но там, по същия повод се оказа и лидерът на ГЕРБ, Бойко Борисов, заедно с председателя на парламентарната комисия по отбрана Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС. 

От “Ново село” Денков за пореден път коментира темата с доклада на Центъра за изследване на демокрацията, съдържащ данни за заобикаляне на международните санкции от страна на „Лукойл“ и изнасянето на горива от България. 

Премиерът по време на днешното учение на полигона в "Ново село". Снимка от Фейсбук страницата на Министерски съвет

“Няма никакви индикации, че някой от българските институции е съдействал за заобикаляне на санкциите”, заяви Денков. А по повод информация, че ЕК е започнала своя проверка, премиерът добави: „Добре е да има проверка. Това, че проверката ще бъде от Европейската комисия, ще даде още по-голяма сигурност, че ще бъде съдържателна и обективна. Това, което виждам от вчера, е една комбинация от верни факти и неверни допускания, които са представени в една доста едностранчива логическа конструкция, която лесно може да се използва за политическа употреба. Аз лично много се радвам, че ще има проверка. Ще съдействаме с всичко необходимо”. От Брюксел междувременно излязоха със специално уточнение, че не е задействана процедура срещу България заради случая със заобикалянето на санкциите от “Лукойл”. 

Ограбването на българите от нафтата и бензина трябва да спре, отсече от “другата страна на полосата” Бойко Борисов след ученията на полигона. 

“Още преди година и половина очакванията ми бяха да се спре обирането на българите от нафтата и бензина. През цялото това време ни се обясняваше как това са политически закачки. А цените на горивата стигаха до 4 лева при дерогация на най-евтиния петрол. Сега се оказва, че половината петрол е бил руски по време на нашето управление, което е правилното, а в същото време тези, които твърдят колко "анти-Путин" настроени са, по време на санкции и война допуснаха преработката на руския петрол да стигне до 100% и да се реализират огромни печалби, които обаче бяха измъкнати от джобовете на българите. Кой е виновен? Който е носил и носи отговорност - да си отговаря. Сигурно някой се е възползвал за милиарди. Надали ще стигнат до това кой е точно.”, заяви той. 

Борисов коментира от полигона в "Ново село". Кадър от видео във Фейсбук страницата на лидера на ГЕРБ 

И продължи: “С голямо съжаление казвам, че това беше политиката на България вече втора година. Знаят, че Ви ограбват, подкрепят се, късат си ризите, ако се махне дерогацията, а излиза, че става въпрос за милиарди левове. Това са фактите - хората сме ограбени, а някои са спечелили милиарди. Денков е казал, че никой в България не се е възползвал. Значи някой извън България се е възползвал - точно това, което ние говорим от толкова много време. А българите са ограбени. С огромни напъни на парламента се опитваме ограбването да престане. Искаме да спрем дерогацията поне от година, за да не се възползва някой друг в чужбина.  

Ако не ги бяхме подкрепили в София нямаше да имат кмет. На изборите те загубиха и реално са четвърта политическа сила. Парадоксално е с 34 депутата да обясняваш, че ще падне правителство, ако някой нападне чуждите интереси.”, коментира лидерът на ГЕРБ. И обобщи: “Подкрепяме правителството до утре, когато се срещам с актива на партията. Ще претеглим всички плюсове и минуси!”  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ