Politico: ЕК ще иска обяснения от България за вратичката в санкциите срещу Русия

Politico: ЕК ще иска обяснения от България за вратичката в санкциите срещу Русия

Европейската комисия (ЕК) ще поиска обяснения от България, след като руска петролна компания в страната се е възползвала от вратичка в санкциите на ЕС, за да набере 1 млрд. евро за военната каса на Кремъл, пише  Politico.

Възползвайки се от уникалното си изключение от забраната за внос на руски петрол в ЕС, договорена миналата година, България е позволила милиони барели московски петрол да достигнат до рафинерия, собственост на Русия, на нейна територия, която след това е изнасяла различни рафинирани горива в чужбина, включително в страни от ЕС, както Politico пръв съобщи в четвъртък.

"Обръщаме внимание на това и поискахме от българите да обяснят", заяви високопоставен служител на Комисията, на когото бе предоставена анонимност, за да говори откровено. 

"Вярно е, че тези дерогации и изключения могат да създадат проблеми", каза служителят и добави, че "се опитваме да ги премахнем постепенно, но не мога да скрия факта, че все още има няколко дупки тук и там". 

Освен приблизително 983 млн. евро, които дупката е донесла на Русия чрез такси за производство и износ, тя е генерирала и почти 500 млн. евро печалба за собственика на рафинерията Лукойл от началото на освобождаването на 5 февруари, според класифициран анализ, изготвен за българския парламент и видян от Politico.

Миналата година София получи дерогация от забраната на ЕС за внос на руски суров петрол по море, след като заяви, че доставките са необходими за енергийната ѝ сигурност. 

"Лукойл" не е нарушавал санкциите, но само между март и юли тази година е доставил по море почти 3 млн. барела рафинирани продукти с руски произход, включително до страни от ЕС като Малта, показват данните за превоза - това се равнява на приблизително един от всеки пет барела суров петрол, пристигащ в местното пристанище Бургас и след това преработван от рафинерията.

Въпросът предизвика политически отзвук в България

В отговор на констатациите българският министър-председател Николай Денков заяви в четвъртък, че е изненадан "от мащаба, в който се развива тази схема за избягване на санкции", и обеща там, където "законите за санкциите са безсилни, да ги подобрим съответно".

В речта си на среща на върха в София Денков също така настоя, че правителството облага с данък печалбите на "Лукойл", "за да намали средствата, които отиват в Руската федерация за водене на война, и ... [за да] увеличи средствата, които отиват в българския бюджет".След политически борби, миналия месец България се съгласи да прекрати освобождаването два месеца по-рано, през октомври следващата година - но констатациите водят до нови призиви за по-ранно прекратяване на дерогацията.

"Всички са шокирани, включително и правителството", заяви българският депутат Делян Добрев, председател на енергийната комисия в парламента на страната, и добави, че планира да внесе ново правно предложение за незабавно прекратяване на освобождаването.

По-рано днес говорител на Европейската комисия каза на пресконференция в Брюксел, че „нямаме данни, които да споделим, следим общодостъпните съобщения. Когато се установи проблем, поддържаме контакт със съответната държава от ЕС. В общия случай сме в тясна връзка с държавите от ЕС, за да осигурим уеднаквено прилагане на санкциите".

Говорителят на ЕК, цитиран от БТА поясни, че България получи изключение от общата забрана за внос в ЕС на руски петрол. Това изключение бе допуснато, за да се даде сигурност на снабдяването в България. За България е предвидена също отстъпка за износ на определени преработени петролни изделия за държави извън ЕС по причини, свързани с опазването на околната среда и сигурността.

Тези две изключения са временни и се предвижда да отпаднат на 31 декември догодина, отбеляза говорителят. Той добави, че ЕК подготвя списък от допълнителни санкции, като се предвиждат още способи за избягване на заобикалянето на наложените от ЕС

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ