Малките животновъди изправени пред драстичен скок в наемите на пасища

Общество

Малките животновъдни ферми са изправени пред голям проблем - наемите на пасища. Оказва се, че заради промени в закона от началото на тази година цените в някои райони са се увеличили многократно. Въпреки, че идеята на новите промени е да бъдат подпомогнати собственици на животновъдни обекти, се оказва, че потърпевши са малките производители, съобщава NOVA.

Така например в района на с. Изворско наемната цена на пасищата е скочила десетократно, а това поставя под въпрос съществуването на малките фермери. В подобна ситуация се намират и други животновъди в областта, които също са сериозно засегнати от рязкото увеличение на цените.

Златина Георгиева се занимава с животновъдство вече близо 15 години. Стопанисва семейната си ферма си в с. Изворско с голяма любов. "Имаме затворен цикъл. Имаме малка мандра, в която преработваме млякото, добито от фермата в киселомляко, сирена и други млечни продукти", разказва Златина Георгиева, фермер в с. Изворско.Фермери помогнаха на свой колега, след като пожар изпепели стопанството му.

До този момент тя е заплащала годишен наем за пасищата в района по 8 лв. за декар. За тази година обаче е неприятно изненадана - оказало се, че цената на декар вече е 84 лева. Причината - новите промени в закона за отдаването на общинските пасища. И така на практика Златина трябва да плати около 18 000 лева, за да има къде да пасат животните ѝ.

Оказва се обаче, че не само фермерите от с. Изворско са потърпевши от новите промени. В съседните села също отчитат рязко увеличение на цените. "Промяната, която направиха е, че пасищата ги приравниха с другите земеделски земи, които се обработват и се печели по друг начин от тях", твърди Данаил Николов, фермер в с. Доброглед.

А всичко това тотално демотивира малките производители, които са категорични, че ще потърсят правата си.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 12 май. Световен ден на медицинските сестри
Седемтте чудеса на света: Археолози откриха на морското дъно 80-тонни камъни от Александрийския фар
5 начина да отключите най-добрите качества в себе си и в хората, които ръководите
Времето: Жълт код за обилни валежи е обявен в 19 области
Последните пътници напуснаха круизния кораб с огнище на хантавирус
Звездите за бизнеса от 11 до 17 май: Умерен риск, разумни инвестиции и по-малко импулсивни решения
Тръмп замразява плана си за временно освобождаване от мита на вноса на говеждо месо
Петролът продължава да поскъпва заради несигурността около преговорите между САЩ и Иран