България - бяло петно на картата на Европа за къмпинг туризъм

България - бяло петно на картата на Европа за къмпинг туризъм

България - бяло петно на картата на Европа за къмпинг туризъм

България все още е бяло петно на картата на Европа като възможности, с които разполага за къмпинг туризъм. Това заяви във Варна министърът на туризма Христо Проданов преди откриването на дискусията "БГ ТУРИЗЪМ – ЛЯТО 2022". 

"В момента министерството инициира разработването на регламент как да бъде реализирано къмпингуването. Има много хора в цяла Европа, които предпочитат този вид туризъм, това не е конкуренция на хотелите. Регламентът трябва да уточни къде може да се настаняват почиващите, при това не само по Черноморието, а и около язовирите. Другият въпрос, който трябва да бъде решен, е на кого ще плащат такси, като единият вариант е сумите да отиват в съответните общини, които се грижат за сметосъбирането", посочи министърът на туризма. 

За предстоящия сезон Проданов посочи, че е умерен оптимист. "В момента вървят много добре записванията от Полша, Германия, Чехия, Унгария, Сърбия, Македония, Израел, Великобритания", каза той и изрази надежда ръстът на гости от тези страни да компенсира отсъствието на почиващи от Русия и Украйна. 

Министърът коментира още, че пристигането на украинските бежанци е добър начин да ги привлечем към пазара на труда у нас. "Сред тях има медицински сестри, инженери, IT специалисти, хора от туристическия бранш, уточни Проданов. Според него, привличането им ще задоволи до известна степен глада на пазара на труда у нас, а от друга страна те ще успеят да се интегрират по-лесно. Той уточни още, че към вчерашна дата регистрираните украинци в местата за настаняване у нас са около 23 хиляди души. 

"Приоритет на България трябва да е здравният туризъм", посочи Христо Проданов. "Не може всичко да е приоритетно. Това, което може да е водещо и да развие българския туризъм, е здравният и СПА туризъм. Той е най-равномерно разпределен в цялата страна – и на морето, и в планините. Освен това не се влияе от времето и метеорологичните условия, и може да е целогодишен. За туриста това е здраве, за държавата – политика, за бизнеса – бизнес", обясни той.

Министърът на туризма допълни, че летният сезон е само два месеца и половина, а зимният – три месеца и половина. Според него, здравният туризъм има потенциал да запълни останалите шест месеца от годината. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ