Св. Синод излъчва делегатите за събора по избора на нов патриарх

Св. Синод излъчва делегатите за събора по избора на нов патриарх

Днес ще бъдат избрани делегатите за патриаршеския избирателен събор. На 20 юни ще бъдат избрани тримата митрополити, от които на 30 юни ще се избира и новият български патриарх.

Светият Синод вече избра за наместник-председател на Българската православна църква (БПЦ) Врачанския митрополит Григорий. Той ръководи временно Софийската митрополия и се занимава с организацията по избора на нов патриарх.

За патриаршеския престол обикновено се борят трима кандидати, които трябва да отговарят на няколко условия. Две от тях са да е над 50-годишна възраст и поне 5 години да е управлявал епархия като митрополит.

Предстоятелят на Българската православна църква почина на 78-годишна възраст на 13 март. На 15 март тленните останки на патриарх Неофит бяха изложени за поклонение в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски". С литийно шествие тленните останки на нашия духовен баща бяха пренесени от патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски" до храм „Св. Неделя" с помощта на същия лафет, с който през август 1943 г. са пренесени тленните останки на Цар Борис III Обединител. Общественото мнение определя и патриарх Неофит като Обединител. Гробът на патриарх Неофит се намира в непосредствена близост до този на друг голям духовен водач на българите – Екзарх Йосиф I Български.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Откритие: Древни статуи пренаписват праисторията на човечеството
Рекорд: Броят на милиардерите в света се е увеличил с 287 души през 2025 г.
30 месеца затвор за лекар, продавал кетамин на звездата от "Приятели“ Матю Пери
Венецуелският президент Мадуро нарече телефонния си разговор с Тръмп „уважителен и топъл“
ЕС предлага нов план за използване на руски активи за финансиране на Украйна
Османската династия съди турчин, сключил еднополов брак и представящ се за османски принц
Администрацията на Тръмп нареди засилена проверка на кандидатите за виза H-1B
НЗОК ще поиска с Бюджет 2026 г. да се въведе електронна здравна карта