У нас има ръст на заболяванията, предавани от кърлежи и комари

У нас има ръст на заболяванията, предавани от кърлежи и комари

В България, след пандемията от COVID-19, се наблюдава ръст в броя на регистрираните случаи на трансмисивни заболявания и завръщане към предепидемични стойности на заболяемостта при лаймска борелиоза и марсилска треска. Това се посочва в мотивите на проект на Наредба за промяна на Наредба № 1 от 2018 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации, публикуван за обществено обсъждане. 

През 2023 г. регистрираните случаи на векторно-предавани инфекции в страната са 295, включително 10 внесени случаи на малария. От началото на 2024 г. броят на докладваните заболели е 419, като се наблюдава съществен ръст в заболелите от лаймска борелиоза и западнонилска треска, съответно 2 и 31 пъти. Това определя важността на услугите по дезинфекция, дезинсекция и дератизация за защита здравето и безопасността на хората, които следва да са ефективни и навременни.

Проектът на нормативен акт има за цел да прецизира текстовете, отнасящи се до дейностите по дезинфекции, дезинсекции и дератизации, предава БТА. Това ще подпомогне провеждането на навременна обработка при появата на вредители и намаляване на тяхната численост и свързаните с това възможности за заразяване на хора, с оглед нарастване на заболелите от трансмисивните инфекции и тяхната обществена значимост, се посочва в мотивите.

С оглед пълнота на нормативната уредба и на дейностите по дезинсекция и дератизация, са разписани допълнителни текстове, разделящи дейностите на профилактични, недопускащи появата на вредители и такива, които се провеждат след наблюдение за наличие на вредители или следи от присъствието им, се посочва още в мотивите. 

Въвежда се изискването за провеждане на наблюдение, като част от дейностите по дезинсекция и дератизация, чрез което периодично и систематично да се извършва редовно проследяване на определен вредител, неговата активност и динамика на числеността му.

Физическите и юридическите лица, стопанисващи и ползващи обектите, попадащи в обхвата на наредбата, следва да осигуряват извършването на разписаните дейности (профилактични и изтребителни), насочени към намаляване на вредителите и евентуален контакт на гражданите с тях.

С проекта на наредба се прецизират текстовете, свързани с дейностите и изискванията към физическите и юридическите лица, които осъществяват дезинфекции, дезинсекции и дератизации (ДДД) . Въвежда се условие за териториалното разположение на обектите, в които даден ръководител дезинфекции, дезинсекции и дератизации осъществява своята дейност, като е посочено, че те следва да са в не повече от три административни области. Това ще гарантира качество на дейността на ръководителя и възможност за реално осъществяване на контрол и физическо присъствие. 

По отношение лицата, които могат да придобият квалификация за ръководител на ДДД, са изменени текстовете, отнасящи се до професионалното направление за висше образование с цел по-голяма прецизност и премахване на необосновано ограничение. В обучението за придобиване на квалификация за ръководител на ДДД се допускат хора с образователно-квалификационна степен „магистър“ по специалност „Медицина“, с висше образование по специалност от професионално направление „Ветеринарна медицина“, „Растителна защита“, „Растениевъдство“, „Биологически науки“, „Химически науки“ или хора с образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър“ по специалност „Инспектор по обществено здраве“.“

Предвид, че с наредбата е въведено изискването за вписване в публична база данни на физическите и юридическите лица, които изпълняват дейности по ДДД, се създава нова алинея, с която се посочва, че само вписаните лица могат да изпълняват такива дейности в обектите, които попадат в обхвата на нормативния акт. 

Срокът за обществено обсъждане е до 19 май. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ