Валдис Домбровскис: България теоретично може да кандидатства и за трето плащане по ПВУ през 2025 г.
Теоретично е възможно България да кандидатства и за трето плащане по Плана за възстановяване и устойчивост до края на годината, обяви в ексклузивно интервю за БНР еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис.
Брюксел и София са в контакт и за второто плащане по плана, но липсата на реформи по отношение на антикорупционата комисия вероятно ще доведе до редуциране на сумата.
"Да, наистина работим с българските власти по изпълнението на плана. Можем да направим поне частично второ плащане, защото знаете, че една от реформите, свързани с антикорупционната комисия, все още не е изпълнена. В контакт сме с българските власти как да се справим с тази ситуация", обясни еврокомисарят.
В Брюксел все още не са получили Проектобюджет 2026 година, каза още Домбровскис.
"На този етап не сме виждали по-подробна чернова, но нашето разбиране е, че българските власти се стремят към бюджетен дефицит под 3 процента или в рамките на 3 на сто за следващата година. Друг важен фактор е, че България поиска да бъде задействана националната клауза за дерогация, за да увеличи разходите за отбрана, което също така осигурява известна фискална гъвкавост", посочи Домбровскис.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
45 000 работници в Samsung заплашват с грандиозна стачка от 18 дни, президентът на Южна Корея призова за компромиси
Компании |Първоначална информация: Жозе Моуриньо ще поеме Реал Мадрид през следващия сезон
Спорт |Мелони настоява ЕС да облекчи бюджетните правила заради енергийната криза
ЕС |Мотористи искат проверка за цените на "Гражданска отговорност"
Общество |Вицепремиерът: Ще правя бюджета перо по перо, данъците остават без промяна
България |Цената на дизела в Германия падна под тази на най-бюджетния бензин E10 за първи път от март
Икономика |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |Звездите за бизнеса от 18 до 24 май: Повече търпение и поглед към дългосрочните хоризонти
Хороскоп |БФБ може да отбележи ръст заради победата на Дара на „Евровизия“
България |Няколко големи столични квартала остават без топла вода за пет дни
Общество |На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите
На днешната дата |Проучване на Делойт: Поколението Z и милениалите преосмислят кариерния успех
Икономика |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.