Висшият съдебен съвет отложи изслушването на Сарафов и избора на главен прокурор
Няма да има изслушване и избор на главен прокурор. По предложение на членове на ВСС, което предстои да се гласува, процедурата ще бъде прекратена в очакване на публикуването в Държавен вестник на промените в Закона за съдебната власт, съобщи БНР. Две от тях забраняват избор на някой от тримата големи в съдебната система.
Става дума за текста, който казва, че такъв избор не може да прави ВСС с изтекъл мандат, както и предвиденото в преходните и заключителните разпоредби, че ако няма указ на президента, който да финализира такава процедура, тя трябва да бъде прекратена, в случай, че е отворена. Такъв е и случаят с номинацията на Борислав Сарафов.
Представляващият съвета Боян Магдалинчев припомни, че в един от параграфите се казва, че процедурата трябва да се прекрати. Но към днешна дата още нямало брой на "Държавен вестник". Затова изслушването ще се отложи до влизането на закона в сила. Атанаска Дишева също каза, че не бива да се провежда изслушването днес, но да не се уточнява кога да стане това. Цветинка Пашкунова предложи да се възложи на представляващия след обнародването на закона да се свика заседание за произнасяне по процедурата. И то беше подкрепено с 18 гласа "за". На заседанието присъстваха 18 членове на ВСС.
Георги Кузманов обясни, че законът още не е влязъл в сила, но от името на Прокурорската колегия също предложи изслушването да бъде отложено и когато законът влезе в сила, да бъде свикано заседание и тогава да решат какво да правят. Пленумът ще се събере веднага след като промените бъдат публикувани в Държавен вестник, за да се прекрати процедурата. Единственият кандидат за поста – изпълняващият функциите Борислав Сарафов, не се e появявал днес на заседанието на Висшия съдебен съвет.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Думи и фрази, които подкопават вашия авторитет
Техники за успех |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 21 април. Рождениците днес
На днешната дата |Барак и Мишел Обама няма да подновят многогодишния си договор с Netflix
Бизнес |САЩ ще бъдат домакин на нови разговори на Г-20 за влиянието на войната върху храните и торовете
Свят |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 20 до 26 април
Хороскоп |Барак и Мишел Обама няма да подновят многогодишния си договор с Netflix
Бизнес |Думи и фрази, които подкопават вашия авторитет
Техники за успех |Япония предупреждава за повишен риск от мегаземетресение след силния трус
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |На днешната дата, 21 април. Рождениците днес
На днешната дата |При 100% обработени протоколи: Пет партии в парламента, Прогресивна България печели, ГЕРБ - втори, ПП-ДБ - трети
България |Цитат на деня
Цитат на деня |ADVERTORIAL
Българската Pontica Solutions се превърна в предпочитан партньор на световните финтех лидери
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
Коментари
Няма въведени кометари.