Зеленчуците поевтиняват, плодовете поскъпват на борсите в България

Общество

Повечето зеленчуци продължават да поевтиняват и през тази седмица на борсите у нас, докато цените на плодовете вървят нагоре. Това показват най-новите данни от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).

Индексът на тържищните цени се понижава

Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава с 2% до 2,691 пункта спрямо 2,746 пункта седмица по-рано. Базовото равнище на индекса (1,000 пункта) е от 2005 година.

Цени на зеленчуците: силен спад при краставици, домати и лук

При зеленчуците най-сериозно поевтиняване се отчита при краставиците – с 14,71% до 1,60 евро за килограм. Зрелият лук кромид също поевтинява значително – с 14,38% до 0,50 евро за килограм.

Цената на доматите пада с 11,56% до 2,25 евро за килограм. Зелените чушки поевтиняват с 9,21% до 3,51 евро за килограм, а червените – с 6,88% до 3,44 евро за килограм.

По-ниски са и цените на тиквичките – с 3,61% до 1,60 евро за килограм, както и на зелената салата, която поевтинява с 5,26% до 0,90 евро за брой.

Без промяна остава цената на картофите – 0,55 евро за килограм. В същото време поскъпване се отчита при морковите (с 12,54% до 0,70 евро за килограм) и зелето (с 2,64% до 0,70 евро за килограм).

Цени на плодовете: ябълки, цитруси и банани поскъпват

При плодовете се наблюдава обратната тенденция. Ябълките поскъпват с 0,95% до 1,28 евро за килограм, а лимоните – с 2,53% до 2,11 евро за килограм.

Портокалите също увеличават цената си – с 2,85% до 1,37 евро за килограм, както и бананите – с 0,67% до 1,51 евро за килограм.

Млечни продукти и месо: леки понижения и стабилни цени

Сред млечните продукти се отчита лек спад. Кравето сирене поевтинява с 0,63% до 6,01 евро за килограм, а кашкавалът „Витоша“ – с 0,23% до 9,56 евро за килограм.

Киселото мляко (над 3% масленост) поевтинява с 1,45% до 0,68 евро за кофичка от 400 г, докато прясното мляко поскъпва с 0,85% до 1,19 евро за литър.

Кравето масло (125 г) поевтинява с 5,83% до 1,39 евро за брой. Замразеното пилешко месо също леко поевтинява – с 0,21% до 3,73 евро за килограм. Цената на яйцата (размер М) остава без промяна – 0,23 евро за брой на едро.

Основни храни: ръст при ориз, леща, захар и брашно

Цената на ориза се повишава с 3,43% до 1,75 евро за килограм, а тази на лещата – с 1,63% до 2,12 евро за килограм. Зрелият фасул поевтинява леко – с 0,57% до 2,11 евро за килограм.

Захарта поскъпва с 1,32% до 0,92 евро за килограм. Нагоре са също цените на олиото – с 0,45% до 1,80 евро за литър, и брашното тип 500 – с 5,82% до 0,80 евро за килограм.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Задължителна имунизация срещу варицела влиза в сила от юли
Времето: Топло и слънчево, но на места ще превали
Тръмп заплашва с мита от 100% европейските държави, налагащи данък върху дигиталните услуги
Британското правителство е разделено относно въвеждането на нова схема за „златна виза“
САЩ нанесоха удари по Иран в отговор на атака срещу товарен кораб
Всеки лидер казва, че цени прозрачността. Малцина осъзнават, че я наказват
Броят на жертвите на земетресенията във Венецуела надхвърли 900, продължава търсенето на оцелели
Всичко изглежда добре на хартия, но резултатите не са впечатляващи. Ето защо!
Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер