Райфайзенбанк: Вътрешното търсене компенсира спада на износа

Райфайзенбанк: Вътрешното търсене компенсира спада на износа

Райфайзенбанк: Вътрешното търсене компенсира спада на износа

Икономическият растеж от 0,9% на годишна база през първото тримесечие се оказа по-висок от предварителните очаквания за минимален спад. Като цяло, положителни са били развитията както при потреблението, което нарасна с 2% спрямо първото тримесечие на миналата година, така и при инвестициите, които нарастват на годишна база за пръв път от края на 2008 г. (плюс 1.3%). Това заключава Райфайзенбанк Българияв в месечния си макроикономически анализ, базиран на последните публикувани данни за основните показатели на българската икономика.

Благоприятното развитие на вътрешното търсене изцяло компенсира спада на износа (- 4,4%) през първата четвърт на годината, коментират анализатори на банката.

През април отново се запази тенденцията на ниски нива на инфлацията, като спрямо март тя бе 0,2%, а от началото на годината 1,6%, независимо от покачването на цените на горивата и топлофикационните услуги.

Анализаторите на Райфайзенбанк отбелязват като благоприятни развитията във фискалната сфера – реализираният излишък през април е довел до съществено свиване на натрупания от началото на годината дефицит до 0,3%. след реализирания през април излишък от около 470 млн. лв. Основните фактори за подобрението бяха спадът на износа, вноската на БНБ в държавния бюджет и въведените от НАП мерки за подобряване на събираемостта.

„Данните за БВП за първото тримесечие се оказаха по-добри от очакваните на база на краткосрочните индикатори. Внимателният поглед върху детайлите обаче, показва, че голяма част от растежа се дължи на мерките за повишаване на събираемостта на данъците, а това не води до реално нарастване на благосъстоянието. Темповете на растеж на потреблението и особено на инвестициите, би трябвало да бъдат значително по-високи, за да има реално оживление в икономиката” коментира главният икономист на Райфайзенбанк Калоян Ганев.

В същото време безработицата продължи да се увеличава, като през първото тримесечие тя нарасна до 12,9%, а растежът на производителността на труда се забави съществено до 2,6%, вследствие на относително слабия икономически растеж и забавения спад на заетостта спрямо пика на кризата. Същевременно коефициентът на заетост остана сред най-ниските в ЕС – едва 45,1%, което показва, че по-голямата част от населението в трудоспособна възраст не работи, заключават от банката.

Фискалният резерв се е възстановил до равнищата от края на 2011 г. и възлиза на 4,9 млрд. лв. Нарасналият фискален резерв на правителството допринесе за увеличаване на покритието на паричната база с валутни резерви до 178,8% в края на април. Съотношението е значително над минимално необходимото за стабилност на валутния борд в страната, коментират анализатори на Райфайзенбанк България.

Относително слабата кредитна активност при същевременно високите нива на ликвидност доведе до подобряване на нетните чуждестранни активи на банките с 621,8 млн. лв. (24,2%) през април, пише в доклада си Райфайзенбанк.

Делът на лошите и преструктурираните кредити остава на нивото от март – 23,4%. Все още обаче е твърде рано да се говори за сигнали за обръщане на тенденциите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ