Банкери: Лихвите по кредите ще паднат до 2014 г.

Банкери: Лихвите по кредите ще паднат до 2014 г.

Банкери: Лихвите по кредите ще паднат до 2014 г.

През следващата година и половина – две, възможностите за редуциране на лихвите по депозитите и кредити ще са минимални. На средно годишно ниво очакваме редуциране на лихвите от 10-12 базисни пункта, което е едно минимално понижение. По-значителни възможности за редуциране на лихвите ще има в края на 2013 и началото на 2014 г. Това заяви Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк, по време на икономическия форум „Шумът на парите“, организиран от Profit.bg.

За да се случи това обаче, трябва да са налице редица условия. „Повечето български банки трябва да са завършили процеса на намаляване на силната си външна задлъжнялост. Това ще съдейства да не им се налага да предлагат на депозантите по-високи лихви”, коментира банкерът.

Отделно редуцирането на загубите от кредитния бум ще е към края си. Така банките ще имат възможност и да намаляват лихвите по кредитите с по-бързи темпове, отколкото по депозитите.

„Не бива да се пренебрегва и факта, че в края на 2013 г. ще е ясен изходът от ситуацията в Гърция. Това е от ключово значение, защото гръцката сага тежи на целия регион, поражда икономическа несигурност и влияе на оценките за риск. Моментът, в който изходът от ставащото в Гърция е ясен, ще е много благоприятен за нас, предвид на силните финансови връзки. Гръцките банки имат значителен дял от банковия пазар у нас.”, допълни Павлов.

По думите на банкера към края на 2013 г. най-вероятно ще се е подобрил значително и основният външен дисбаланс . „Когато кризата започна, външния дълг бе 108% от БВП, в момента е малко над 82%. В края на 2013 г. ще видим стойност от порядъка на 70%”, прогнозира Павлов.

От гледна точка на фундаменталните фактори, българската икономика ще изглежда положителна към края на 2013 година. Този фундамент в много по-голяма степен ще се забелязва.

В момента страната ни ще емитира публичен дълг, вероятно при нивата на Италия и Испания, което не би отразили правилно разликата във финансовата стабилност. Ще трябва обаче време на пазарите, за да започнат да отчита разликите в страните и цените на дълга на различните държавуи.

Разбира се, за да се случи всичко гореописано, е необходимо да не се допускат грешки. Ако всичко това е налице през 2014 г., цената на кредитите ще достигне стойности от 9,6% средно годишно, при средно от 10,55, за 2011 г,, прогнозира Павлов.

През тази година средните нива на лихвите по кредитите очаквам да са 10,34%, а през следващата 10,10%, обясни Павлив.

За големите корпорации не се очаква да има чувствително понижение на лихвите, тъй като при добрите компании и в момента нивата се движат около абсолютния минимум, коментираха банкери, заключи главният икономист на УниКредит Булбанк.

За трета поредна година форумът „Шумът на парите”, организиран от Profit.bg, събира на едно място едни от най-големите експерти в областта на капиталовия пазар, взаимните фондове, банки и застраховане. Форумът се провежда в столичния хотел „Шератон”, сп. „Мениджър” е медиен партньор на събитието.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ