Бизнес за милиарди в родната земя

Представители на различни браншове в сектора препълниха конферентната зала на столичния хотел "Радисън Блу" и се включиха активно в дискусията с основните панелисти

Само за няколко години един традиционен за България отрасъл – селското стопанство, може да се превърне в основен мотор за икономиката. Това е бизнес с дълъг хоризонт, но и с много потенциал, защото има още много да се направи, за да си върне водещите позиции на световните пазари. От намерения към резултати процесът минава през три задължителни условия: модерно производство, устойчивост, възможности за финансиране, коментираха експерти на първата национална конференция на сп. „Мениджър”, посветена на развитието на селското стопанство като модерен, структуроопределящ сектор. Тя се проведе в столичния хотел „Радисън Блу” пред голяма аудитория, събрала различни браншове в сектора: от производители до преработватели, финансисти и търговци.

Ако приемем, че първото и задължително условие за успешен бизнес са парите, то възможностите за финансиране са повече от достатъчни, стана ясно на форума. Само до 2020 в сектор "Земеделие" ще могат да влязат 17 млрд. лв., а други 2 млрд. лв. ще дойдат като допустими държавни помощи и доплащания, посочи изпълнителният директор на Държавния фонд "Земеделие" (ДФЗ) Румен Порожанов.  Той призова фермерите да внасят навреме проектите си, да кандидатстват и да усвояват средствата коректно. Има много лоши практики, натрупани от миналия програмен период, с които се борим и трябва да се преборим, каза още той и сподели като конкретен пример "неизмеримото творчество на консултантите при кандиданстването за проекти".

Научени уроци от първия програмен период са инструментите на промяната в новата обща селскостопанска политика, която започват да прилагат ангажираните институции и най-вече министерство на земеделието и храните, отбеляза Владислав Цветанов, началник-отдел на Дирекция "Развитие на селските райони" в министерството. Приоритетите вече са по-ясни и са заложени както в политиките за насърчаване на сектора, така и в новите схеми за плащане. Баланс и преориентиране на средства към браншове и производители, които досега са страдали от неравнопоставеност с по-мощните и изградени структури са в центъра на новите земеделски политики, подчерта той.

В новата Програма за развитие на селските райони за първи път има целенасочена финансова подкрепа през отделни финансови пакети за малки стопанства и средни стопанства, за дребни производители, както и за млади земеделци. Ще се насърчават с предимство и по-изостаналите райони. Като приоритетни сектори за финансово подпомагане в следващите години вече са обособени животновъдството, производството на плодове и зеленчуци, а също и на култури със специфична насоченост към козметичната и здравната индустрия, добави  Снежана Благоева, директор на „Директни плащания и промоции” в земеделското министерство. Земеделците да имат предвид и активно да участват и в други заложени схеми и инструменти за по-добро насочване на средствата, препоръча още тя. Освен плащанията за площ, такава опция са и т.нар. „зелени плащания” по задължителните изисквания за еко принос в селскостопанската дейност като опазване на биоразнообразието, борбата с климатичните промени, опазването на околната среда.

Освен схемите за директни плащания и целево подпомагане, има и много други инструменти за осигуряване на средства като кредити по облекчени условия например, каза Кирил Величков, ръководител на управление „Европейски проекти и финансови институции” в СИБАНК, КВC Group. Банката е една от най-активно работещите у нас със сектор „Земеделие”. Банките помагат на този отрасъл не само с финансиране, но и с конкретни експертни насоки и препоръки за успешно усвояване на средствата. Консултирайте се с банковите специалисти за всички възможности за лесно и облекчено финансиране предварително, още преди да кандидатствате, препоръча Величков на земеделците.

Не само успешното усвояване на субсидии ще е предизвикателство за сектора през следващите няколко години. Една от новите активни политики на Брюксел за развитие на селското стопанство е програмата „Европейско партньорство за иновации” и по нея се предвижда надфинансиране за доказано работещи проекти, стана ясно още на форума. Генератор на нови идеи и подходи може да бъде младото поколение и затова държавата трябва да започне активна кампания за популяризиране на сектора като перспективен за успешна реализация, отбеляза Ваня Горчева, мениджър в BASF България. Факт е, че селското стопанство у нас се възроди след като започна европейското финансиране, но за да продължи да се развива и да изпълнява двете най-важни условия за устойчивост – рентабилност и конкурентоспособност, то трябва непрекъснато да внедрява и поддържа иновации в дейността си, подчерта тя.  

Иновациите в този отрасъл трябва да се търсят и насърчават финансово не само на ниво сектор, а и в най-малките му сегменти – отделните стопанства, смята доц. д-р Божин Божинов, декан на Факултета по агрономство към Аграрния университет в Пловдив. Дори и да съществуват универсални формули и рецепти за добив и растеж, всеки метод и процес трябва да се адаптира към конкретните особености и точно в предизвикателствата от този тип се раждат полезните и ефективни промени. А те стават иновации, чак когато дадат пазарен резултат, обобщи той и посъветва фермерите да не се фокусират само върху бързото усвояване на пари, а да мислят как с тях да развиват устойчив във времето бизнес.

За сектора, 2015 няма да е лесна година, защото е между два програмни периода и през нея започват да се случват много нови неща, обобщиха участниците във форума. Но целта е ясна: земеделските стопани да стават все по-конкурентоспособни, да се чувстват добре на общия европейски пазар и да вървят напред.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ