Боевски проговори, бил освободен още през март (обзор)
Мистерията около внезапното завръщане на олимпийския шампион по вдигане на тежесте Гълъбин Боевски, който излежаваше 9-годишна присъда в бразилски затвор за трафик на кокаин, се задълбочава.
24 часа след като кацна на летище София, Боевски най-сетне проговори днес пред журналистите, окупирали дома му.
„Бях освободенн още на 13 март. Не разбирам защо всички са толкова изненадани!”, обяви той. След това уточни, че още тогава, на 13 март е получил декрет за т.нар. „експулсао”. Без да се впуска в повече подробности къде и как е прекарал времето от средата на март досега, по какви процедурни норми е издаден декрета за освобождаването му и т.н. Боевски само добави: „Ако мислите, че имаме влияние върху бразилската прокуратура, много ме надценявате.”
Смут и пълна неяснота цари по мистериозното завръщане на Боевски и на високо държавно ниво.
”Освобождаването на Гълъбин Боевски за нас е толкова изненадващо, колкото и за вас”, заяви главният прокурор Сотир Цацаров. Завръщането му в България не се дължи на каквито и да е съвместни действия на българската прокуратура с бразилската, подчерта той. "А както разбрах снощи - и на каквито и да е действия, в които е ангажирано Министерство на правосъдието", обясни Цацаров.
Правосъдният министър и вицепремиер Зинаида Златанова също категорично обяви, че българските институции не са били уведомени за освобождаването на олимпийския шампион, който прекара по-малко от две години в бразилски затвор по издадената му 9-годишна ефективна присъда.
В Министерството на правосъдието няма постъпило искане за изтърпяване на наказанието на Гълъбин Боевски на българска територия, а освен това министерството не е уведомявано за освобождаването на българския гражданин, добави тя.
„Но все някой в държавата е знаел за връщането на Боевски”, намекна от своя страна главният прокурор Цацаров.
„Доколкото знам, той си е дошъл с редовни документи, издадени от Дипломатическото българско представителство в Бразилската Република. Очевидно Министерство на външните работи е разполагало със съответната надлежната информация.”, добави той. След това разясни, че самият акт на предсрочното пускане на Боевски от затвора е едностранно действие от страна на бразилските власти
„ Мога само да предполагам какъв е този акт – може да бъде помилване, но не е. Доколкото разбрах, се касае за правна фигура, която бразилското право нарича „експулс” на осъдено лице, тоест лице, при което има влязла в сила присъда, осъдено на лишаване от свобода, и по преценка на бразилските власти не изтърпява това наказание, а се изпраща в страната, на която е гражданин”, разясни Цацаров.
Боевски обаче не е върнат в България, за да доизтърпи тук наложената му присъда, подчерта главният прокурор. „Доколкото разбирам, след като е бил издаден такъв акт на г-н Боевски, по надлежния ред са били издадени и български документи за самоличност, които са му позволили да напусне страната и да си дойде”, посочи Цацаров. Това е станало преди три дни, което означава, че „съответните дипломатически консулски представители на България в Бразилия са разполагали с тази информация, дали са я на Министерство на външните работи и защо МВнР не я е предало на съответните компетентни български власти, не е проблем, който е в моите правомощия, но при всички положения ще потърся отговор за това”, добави главният прокурор.
Правосъдният министър и вицепремиер Зинаида Златанова се ангажира на свой ред още другата седмица да свика работна група с участието на външния министър и главния прокурор на казуса с Боевски.
По линия на МВнР позицията към момента е, че се очаква доклад от посолството ни в Бразилия по случая. Дипломатическата мисия там е издала временния паспорт, благодарение на който е станало възможно и завръщането на Бовески у нас.
„Предстои да разберем от доклада дали той е оневинен в Бразилия. Предполагам, че посолството е предприело стъпки по дипломатически път за изясняване на подробностите.”, заяви говорителят на МВнР Ивайло Кашканов. Според него Бразилия не е била „в задължението си да ни уведоми предварително за пускането на Боевски.”
„Това е суверенно решение на бразилските съдебни власти и няма международно правно задължение от тяхна страна посолството ни да бъде уведомено предварително. За тях той е бил човек, лишен от свобода, изтърпяващ присъда. Взето е решение за освобождаването му по една или друга причина. Те са действали автономно въз основа на суверенното си право.
Не можем да говорим за намеса, когато на ход е съдебната власт на която и да е държава. Българското посолство е следяло събитията с оглед оказване на необходимата помощ, но след влизането в сила на присъдата не може посолството да интервенира, защото става въпрос за вътрешен въпрос”, каза още Ивайло Кашканов.
На този етап все още неясен моментът, как точно е била задействата процедурата за експулс и дали е в резултат на искане на самия Боевски.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.