България по нов начин: Днес имаме нужда от идентичност и самочувствие

България по нов начин: Днес имаме нужда от идентичност и самочувствие

Когато намерим ясните отговори на въпросите кои сме и накъде сме се запътили, ще можем да започнем да градим по-ясна представа за България, както пред самите себе си, така и пред света. Този процес минава през силно и активно гражданско общество, убеден е следващият участник в дискусията, организирана миналата седмица от сп. "Мениджър" и посветена на темата за образа на страната ни пред света, чиято гледна точка ви представяме днес.

Михаил Заимов, изследовател, подводен фотограф 

"Важният за мен въпрос е вярваме ли всички ние в продукта? Защото ние не можем да рекламираме нещо, в което не вярваме. Според мен, в момента се намираме в една безпътица, защото не сме в мир с миналото си, не сме много наясно кои сме в момента и нямаме много ясна представа накъде отиваме. Оттук вече следва и въпроса как искаме да бъдем възприети от тези, които ни гледат.

В същото време, за 22 години сме извървяли един нечувано голям път, кривата е категорично нагоре и е извършена невероятна работа от момента на отпадането на член 1 от Конституцията до това, което сме днес. Но имаме да вършим още много работа. Имаме нужда от гражданско общество, което да изгради нетолерантност към безобразията, които продължават да се вършат, мир в себе си и тогава да се експортираме в чужбина.

Проблемът на българина и съответно на начина, по който се представя пред света, започва още от 1762 г., когато Паисий казва: „О, неразумни и юроде, поради что се срамиш да се наречеш болгарин?” Срещу това трябва да се борим. Ние имаме вопиюща нужда от две неща – идентичност и самочувствие."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ