Българският и британският външен министър обсъдили тероризма

Българският и британският външен министър обсъдили тероризма

Българският и британският външен министър обсъдили тероризма

Министърът на външните работи на България Даниел Митов се срещна с външния министър на Великобритания Филип Хамънд, който пристигна днес на визита в София. 

След срещата Външно министрство разпространи съвместно изявление на двамата. В текста се посочва, че двете страни потвърждават ангажимента си да сътрудничат като членки на Европейския съюз, съюзници и партньори в НАТО. "Това е гръбнакът на нашите взаимоотношения при сегашната усложнена международна обстановка", посочва изявлението.

От него става ясно, че по време на разговорите министрите са разменили мнения относно ескалацията на тероризма и необходимостта от засилване на координацията между България и Великобритания за противодействие на всички негови форми, включително заплахата от ИДИЛ и други екстремистки организации, които набират "чуждестранни бойци".

"Осъждаме остро терористичните нападения в Париж и изразяваме съпричастност към френския народ", е позицията на страната ни и Обединеното кралство. Двете ще продължат да работят заедно с всички свои партньори за изпълнение на ангажиментите от срещата на върха на НАТО в Уелс, особено на Плана за действие за повишаване на готовността на НАТО, за да продължи Алиансът да има пълна готовност и ефикасно да се справя със заплахите пред сигурността през 21 век.

На срещата между външните министри са били обсъдени и украинската криза, предизвикателствата и възможностите пред страните от Югоизточна Европа, развитията в Близкия изток и Северна Африка. "Потвърждаваме засиленото двустранно сътрудничество в контекста на ситуацията в района на Черно море. Подчертаваме нашия ангажимент към стабилността и независимостта на Украйна. От своя страна ЕС трябва да окаже подкрепа за реформите в страните от Източното партньорство и прилагането на Споразуменията за асоцииране с ЕС, включително създаването на дълбока и всеобхватна зона за свободна търговия с Украйна, Молдова и Грузия", се казва още в съобщението на Министерството на външните работи.

Утвърждава се още подкрепата за политиката на разширяване на ЕС "въз основа на стриктни условия и изпълнение на необходимите критерии". Насърчаваме страните от региона да осъществяват необходимите реформи, които трайно да гарантират функционирането на институциите, демокрацията, правова държава и защитата правата на човека, включително на лицата, принадлежащи към малцинствата.

Като партньори в ЕС страните ще си сътрудничат "за достигането на най-високи стандарти в правосъдието". Приетата от българското правителство Стратегия за съдебна реформа е важна стъпка за постигане на ефективна съдебна система в интерес на гражданите, смята Великобритания.

Обърнато е внимание и на новата Британско-българска бизнес асоциация, за която се смята, че ще спомогне за увеличение на търговията и инвестициите между двете страни. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ