Георги Ганев: Новото поколение гледа на живота по-разумно
"Съвсем различно поколение са новите млади хора в България. Особено родените след прехода. За тях мога да кажа, че доста разумно подхождат към живота си. Имат си цели. Следват ги. Не примират по някакви невероятни амбиции. Освен това са по-подвижни чисто човешки. Могат да отидат да прекарат 2 години някъде. Да се върнат. После пак – другаде. И пак да се върнат. Всъщност, те са много по-глобални хора от нас."
Това са впечатленията на Георги Ганев - програмен директор по икономически въпроси в Центъра за либерални стратегии. Той ги сподели пред публика през миналата седмица по време на организирания от списание "Мениджър" форум "Образът на България по света". Ето какво каза икономистът:
"Има нова генерация в икономиката на България. Аз лично като преподавател по икономика в Софийския университет наблюдавам младежите вече 15 години. Поколенията се сменят. Наричам ги "децата". Оказа се, че всички, които в началото на прехода говореха, че няма как да не се сменят нещата със смяната на поколенията, всъщност са били прави.
Новите млади по-спокойно се отнасят към това какво им дължи животът. За разлика от всички други в голямото оплакване в България, в което бихме били победители, ако бе олимпийска дисциплина, в кръга на шегата. Та, голямото оплакване всъщност върви от предишните поколения, които са твърдо убедени, че животът им дължи много повече от това, което имат. С други думи оплакването е функция на съотношение между това какво имаш и какво смяташ, че трябва да имаш. Аз мисля, че в България знаменателят е много по-голям, отколкото числителят.
А това, че "изтичат мозъци" в българската литература все още не е ясно дали е със знак минус или плюс. Зависи какво правят тези хора, когато "изтекат" навън. Някои от тях се връщат. Други остават, ако им потръгне. Ако си намерят добра работа.
За да върнем младите вероятно трябва да възстановим доверието им. Това доверие се отнася до действителността и хората тук. Те трябва да бъдат достойни за това доверие. Когато се представят нещата тук, трябва да бъдат изричани достоверно. Не би трябвало описанията да се изсилват изкуствено. Трябва да се говори директно. Ако се опитваш да пресилиш нещата, ще ги отблъснеш.
Виждам, че много младежи в България казват, че просто искат да учат, но не знаят какво. След това записват "в икономическия". Те не знаят какво точно учат. Един от основните проблеми за имиджа на България е образованието. Как да излъчим положителни сигнали за страната ни и народа в чужбина, когато ние самите не знаем какво искаме?
Аз 7 години учих в Щатите. Бях емигрирал от България. Но просто учех. И в момента, в който си изучих, се прибрах. Моят отговор на въпроса защо съм се върнал, е, че в съзнанието си не съм заминавал. И бих искал да добавя, че тук е високата норма на възвращаемост."
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.