До минус 15° очакват синоптиците през януари

До минус 15° очакват синоптиците през януари

През януари ще станем свидетели на температурни амплитуди, които ще варират от -15° до 15˚.

Очаква се средната месечна температура да бъде около и над нормата, която в Северна България и високите полета е между минус 3 и 0˚, по Черноморието, в Горнотракийската низина и долината на р. Струма – от 0 до 3˚, а в планинските райони – между минус 8 и минус 3˚. Това прогнозират от Националния институт по метереология и хидрология към БАН.

Месечната сума на валежите през януари ще бъде около и под нормата, която е между 30 и 60 л/кв.м, в планините и най-южните райони - между 60 и 110 л/кв.м.

Първият месец на новата година ще започне със студено време, без валежи. Ще бъде слънчево. През периода 5-10-ти януари ще се създаде валежна обстановка. Временно спиране на валежите ще има в началото на второто десетдневие. Впоследствие отново ще се създадат условия за превалявания в Северна България предимно от сняг, а в Южна – от дъжд, който в края на валежната обстановка ще преминава в сняг.

В началото на третото десетдневие ще застудее чувствително. Валежи не се очакват. Впоследствие температурите ще се повишат и отново има вероятност за валежи.

Януари е най-студеният месец от годината и обикновено той определя характера на зимата – мека, нормална или сурова. Времето обикновено е облачно и мъгливо. При нахлувания на студен въздух от северозапад и североизток вали сняг и се създават условия за снежни виелици, особено в Северна България, обясняват синоптиците от БАН.

Средният брой на дните със снежна покрива в Северозападна България е около 20, а по Черноморието от 2 до 5. В планините често духат силни ветрове, обикновено от северозапад и югозапад.

През януари са регистрирани най-големите аномалии на времето в нашата страна. Доминирането на Сибирския антициклон води до чести нахлувания на арктичен въздух, а зачестяването на циклоните е съпроводено с нахлувания на топъл и влажен въздух. Пътят на средиземноморските циклони е основният фактор, от който зависят количеството на валежите и продължителността на затоплянията в нашата страна. При нахлувания на арктичен въздух след изясняване са достигани най-ниските температури в повечето райони на страната, като абсолютният минимум за страната е минус 38,3˚, измерен в Трън през 1947 г. През януари има и интензивни затопляния, при които температурите са се повишавали до 20-23˚.

Народни наблюдения за времето през януари:

  • Ако на Нова година вали сняг или е облачно времето, годината ще е плодородна.
  • На Нова година когато е ясно, агнетата биват много през годината и много мед ще има.
  • Където падне мъгла на Нова година, там ще бие град през лятото.
  • Ако януари е без сняг, юли ще е без дъжд.
  • Където е облачно времето на Йорданов ден или има мъгла, там посевите ще се повредят през лятото от мана, а където е студено и ясно, посевите ще са добри.
  • Ако на Ивановден няма лед, лятото няма да е здраво; много болести ще има по хората и добитъка.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ