Дянков подкрепи твърдата британска позиция за бюджета на ЕС

Дянков подкрепи твърдата британска позиция за бюджета на ЕС

Дянков подкрепи твърдата британска позиция за бюджета на ЕС

Симеон Дянков подкрепи твърдата позиция на Великобритания за бюджета на ЕС. В интервю за в. „Таймс“ българският финансов министър заяви, че ако всяка страна се опитва да консолидира публичните си финанси, ЕС също трябва да намери начини за консолидация.

Изказването дойде по повод искането на Лондон да се замразят разходите на съюза на нивата от 2011 г. за следващия програмен период до 2020 г.

„Няма да се извинявам, че защитавам интересите на страната си в диалога с Европа. Не мисля, че ставам по-лош европеец, ако искам по-строго финансово споразумение за общността. Във Великобритания бяхме принудени да отменим някои бонуси, да замразим заплати и да съкратим с една трета различни бюджети. Защо обаче са всички тези строги ограничения, ако бюджетът на ЕС трябва само да расте, расте и расте?“, попита британският премиер.

В интервюто за „Таймс“ Симеон Дянков заяви, че всички членове на европейския банков съюз трябва да получат равен статут за гласуване, за да се избегнат деформации във финансовия сектор. По думите му стъпките на еврозоната към единен банков надзорен орган и създаването на фискален пакт несъмнено направиха единната валута и Европа като цяло по-стабилни.

Идеята на банковия съюз е да се прекъсне порочния кръг между държавния дълг и банковите системи на европейските държави, който заплашва да разруши единния валутен съюз.

„Ако ще има единен банков надзорен орган в ЕЦБ или в институции, свързана с ЕЦБ, което именно се обсъжда, всеки следва да има право на глас", заяви Дянков. „Държавите, които не членуват в Еврогрупата трябва да седят на масата като равни . Ако имате равно право на глас, не трябва ли да имаме и достъп до ЕМС? Считам, че това ще бъде естествена стъпка", коментира Дянков.

Относно присъединяването ни към еврозоната, финансовият министър заяви, че България замразила кандидатстването си, „но все пак страната би могла да се присъедини в рамките на пет години, ако валутният съюз покаже напредък“.

Дянков заяви, че в момента България не се стреми към членство в еврозоната, тъй като се прави оценка на опитите за подобряване на управлението на еврозоната. „Предвид това, че валутният курс в България е фиксиран към еврото, страната ще се присъедини към единната валута в случай, че има напредък по механизми като банковия съюз и ако регионът осъществи реформи, с които да преодолее липсата на конкуретноспособност“, допълни Дянков.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ