Дянков: Слух е вдигането на пенсиите и заплатите от 1 юли

Дянков: Слух е вдигането на пенсиите и заплатите от 1 юли

Увеличението на минималната работна заплата и пенсиите няма да бъде прието в срок до 1 юли. Това каза финансовият министър Симеон Дянков при посещение в Карнобат.

„Още не сме решили. Това са просто слухове, които се подават, за да върви темата. Аз нямам мнение, гледам цифри и като видим цифрите, и какво излиза, тогава си казваме”, заяви Дянков пред Дарик. Той подчерта, че датата, от която ще влезе в сила покачването на минималните заплати и пенсиите, все още не е определена. „Като се вдигне първоначалното ниво на заплащане, оттам стъпаловидно се вдигат и другите – кога обаче ще стане увеличаването на минималната работна заплата, това все още не е решено”, обясни Дянков.

Той каза още, че увеличението няма да стане „автоматично” и преди него правителството ще проведе разговори със синдикатите и работодателите, „докато е явно, че това ще бъде полезно за всички”.

Дянков заяви, че няма вероятност средствата за увеличение на заплатите и пенсиите да дойдат от приходите след продажбата на дялове в държавни предприятия. По повод идеята на президента за увеличение на всички пенсии той коментира „Добре, че икономическата политика на България не се определя от президента, иначе досега да бяхме фалирали като Гърция.”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
След повече от десетилетие: NASA загуби връзка с орбиталния апарат на Марс Maven
Парламентът прие на първо четене удължителният бюджет за 2026 година
Зетят на Тръмп се оттегля от офертата на Paramount Skydance за придобиване на Warner Bros. Discovery
МАЕ: Глобалното търсене на въглища достигна рекордно високо ниво тази година, очаква се спад до 2030 г.
Норвегия ще взривява собствени мостове в случай на военен конфликт
Рекорд: Испания отчете близо 100 млн. туристи през 2025 г. и дебне конкуренцията