ЕК ще ни санкционира с по 15 хил. евро на ден заради отпадъци
Европейската комисия обяви, че завежда иск срещу България, Унгария, Полша и Словакия в Съда на ЕС, тъй като тези държави не са спазили срока декември 2010 г. за прилагане на Рамковата директива за отпадъците в национално законодателство.
По препоръка на комисаря по околната среда Янез Поточник Европейската комисия иска от Съда да наложи финансови санкции на посочените държави. Комисията иска санкции от 15 220 евро на ден за България, 27 316 евро дневно за Унгария, 67 314 евро на ден за Полша и 17 136 евро на ден за Словакия.
Ако четирите държави не изпълнят задължението си да приложат законодателството на ЕС в национално законодателство в рамките на поставения срок, комисията може да поиска от Съда да наложи финансови санкции още при първото сезиране, без да е необходимо второ решение, се посочва в съобщението, цитирано от БТА. При определяне на размера на санкциите се вземат предвид тежестта и продължителността на нарушенията. Те се състоят от дневни санкционни плащания, които се изплащат от датата на решението, ако то продължава, до деня, в който прилагането на законодателството бъде завършено.
На 27 януари 2011 г. Комисията изпрати официални уведомителни писма на посочените държави. Мотивирани становища са изпратени на България на 16 юни 2011 година, отбелязва ЕК. По същата процедура на Белгия се изпраща допълнително мотивирано становище, тъй като страната не е уведомила Комисията за прилагането на посочената директива. Ако Белгия не приеме необходимото законодателство и не уведоми Комисията в срок от два месеца, ЕК може да отнесе и този случай до Съда на ЕС и да поиска финансови санкции.
Количеството на отпадъците в ЕС нараства непрекъснато, като всяка година се генерират три милиарда тона и по този начин се оказва вредно въздействие върху здравето на хората, като се създават сериозни проблеми за околната среда, се посочва в съобщението на ЕК. Целта на Рамковата директива е да се отдели икономическият растеж от генерирането на отпадъци; с нея е създадена правна рамка и са поставени съответните цели за обработката на отпадъците в ЕС. С директивата се въвеждат принципи за управление на отпадъците, като например принципът "замърсителят плаща", и се установява обвързваща йерархия за това управление. Държавите в ЕС трябва да дадат приоритет на предотвратяването, следвано от повторната употреба, рециклирането и другите форми на оползотворяване, а обезвреждането се избира само в краен случай, допълва Комисията.
През януари 2011 г. комисията откри процедури за нарушение срещу 23 държави поради непривеждане на националните им законодателства в съответствие с рамковата директива за отпадъците.
Освен това ЕК настоя днес страната ни да осигури правилното прилагане на Директива 2009/41/ЕО по отношение на дейностите във връзка с генетично модифицирани микроорганизми, например тяхното култивиране, съхранение, превозване, унищожаване или използването им по друг начин.
С Директива 2009/41/ЕО от държавите членки се изисква да гарантират, че са взети всички необходими мерки, за да се избегнат негативните последици за човешкото здраве и/или околната среда, които могат да възникнат при дейности с генетично модифицирани микроорганизми.
Комисията счита, че България не прилага правилно посочената директива.Съгласно директивата всички дейности във връзка с генетично модифицирани микроорганизми се класифицират в зависимост от отрицателните последици, които биха могли да имат. Дейностите „без риск“ или с „незначителен риск“ са в обхвата на директивата. Само дейностите с „незначителен риск“ обаче са уредени в българското законодателство.
В отговор на започнатото на 20 май 2011 г. от Комисията производство за установяване на неизпълнение на задължения България поясни, че не е необходимо в българското законодателство да бъдат упоменати дейностите „без риск“, тъй като общата презумпция е, че всички дейности с генетично модифицирани микроорганизми са свързани с потенциален риск, макар и минимален.
Комисията счита, че от българското законодателство не става ясно, че дейностите „без риск“ попадат в обхвата на директивата. Поради това Комисията реши да изпрати на България мотивирано становище, в което официално изисква България да се съобрази с всички аспекти на директивата.
Искането на Комисията е отправено към България под формата на мотивирано становище съгласно процедурите на ЕС за неизпълнение на задължения. Сега България има на разположение два месеца да информира Комисията за мерките, които е взела, за да осигури правилното прилагане на директивата; в противен случай Комисията може да реши да заведе дело срещу нея в Съда на Европейския съюз.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.