Жълт код заради горещини
Жълт код е обявен за днес в 5 области на Северна и Югозападна България заради опасно високи температури, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология.
Кодът е в сила за областите Видинска, Монтанска, Врачанска, Плевенска и Благоевградска. В тези области ще бъде горещо с максимални температури около 36-38°.
През деня времето над страната ще е слънчево, след обяд и горещо. Дневните температури ще се повишат с още 1-2 градуса и максималните ще бъдат между 33° и 38°, в София около 32°.
По Черноморието ще бъде слънчево и с температури до около 30°. Ще духа бриз. Температурата на морската вода е около 25°. Вълнението на морето ще бъде предимно 1 бал.
В планините времето ще е подходящо за туризъм. Ще бъде предимно слънчево. Само по най-високите и открити части ще духа до умерен северен вятър.
От днес до 30 юли започват астрономическите Горещници. В българския народен календар Горещниците се празнуват в чест на огъня и главно за предпазване от огън. По стар стил те се отбелязват на 15, 16, и 17 юли.
Празниците са разпространени основно в Северна и Западна България, както и в югозападните български територии. Според народното вярване Горещниците са най-горещите дни в годината. Тези три дни имат собствени имена. В Северна България те са: Чурлѝга, Пърлѝга и Марина Огнена, а в Южна — Лю̀та, Чуру̀та (Чюру̀ка) и Опалена Мария.
Според народните представи в този период се забранява всякаква полска и домашна работа, тъй като се смята, че в противен случай огън ще изгори къщата или имота (стоката). Вярва се, че нивата (и особено ожънатите снопи) се запалват от само себе си, тъй като огънят слиза сам от небето (обикновено под формата на светкавица). Забранява се изнасянето на огън извън къщата. Най-строго се спазват тези поверия на първия и последния Горещник.
В по-стари времена през вечерта на първия ден се е изгасял огънят във всички огнища в селището, на втория не се е палил никакъв огън, а на третия (Св. Марина) всред селото се палил нов огън ("жив огън", "Божи огън"), от който взимали всички стопани и подновявали своите огнища. Този акт е свързан с вярването, че на третия ден от небето сам пада огън и че Света Марина е повелителка на огъня.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.