Икономисти: България има проблем с дълга- но, междуфирмения
„България е специален случай. Страната има проблем с дълга – но междуфирмения”. Това заяви Михаел Ландесман от Виенския институт за международни икономически сравнения.
По думите му публичният дълг на България е 17% от БВП т.е. много под нивото на западните съседи, но предприятията са задлъжнели със 120% от БВП, пише „Ди прес”.
Българската икономика страда от това, че фирмите почти не получават от банките кредити, а инвестициите от чужбина, които преди кризата от 2008 г. осигуряваха подема, сега са „напълно колабирали“. Едно след друго строителните дружества се оказват на ръба на банкрута, безработицата към средата на годината нарасна над 11%, а правителството няма друга стратегия, освен дисциплинираната фискална политика, заяви икономистът.
Истинските заплахи за България не се коренят във високите дългове, а в сърцето на Европа – предупреждава Ландесман. Проблемът е голямата икономическа зависимост от Запада, поемащ българския експорт. България сега почти изцяло разчита на износа за икономическия растеж, като към средата на годината експортът все още показваше добър прираст. Но 60% от износа е за страните от еврозоната, в това число 10%, борещата се за оцеляване южна съседка Гърция.
Според ЕБВР, ако се оцени факторът кой е източникът на преките инвестиции, България след Унгария и Словакия ще понесе най-тежки последици при икономически срив в еврозоната. Вероятността за подобен спад се демонстрира от това, че финансовият министър понижи прогнозите си за ръст на БВП през 2012 г. от 4,1% на 2,9%.
България преди всичко трябва да засили вътрешното потребление, препоръчва Ландесман. Тъй като частните инвеститори стоят встрани, държавата сега може да се намеси и да се опита да измъкне България от дупката на един чиста проба доставчик на евтина работна ръка. Не е необходима толкова строга фискална политика, убеден е икономистът.
Той предлага, въпреки високата безработица, България да повиши работните заплати. Налице е „здрав буфер“, тъй като реалните доходи на домакинствата от години спадат в реално изражение. Дори в сравнение с Румъния, заплатите са извънредно ниски. През 2008 г. бяха средно 270 евро месечно. За сравнение, румънските колеги получават 480 евро, а чехите до 900, коментира Ландесман.
В статията си „Ди прес” не пропуска да отбележи факта, че в едно отношение България чувствително изпъква сред европейските си колеги - страната е отличник в областта на фискалната политика, а финансовият министър Симеон Дянков залага всичко, за да останат нещата такива. Още през юли в парламента беше внесено законодателно предложение, да не се допуска дефицит в бюджета, по-голям от 2% от БВП . Тази политика дава резултат - днес бюджетният дефицит на България безпроблемно влиза в Маастрихтската граница от 3%. Почти никоя страна членка няма толкова нисък държавен дълг. Това беше наградено през лятото от рейтинговата агенция Moody's – докато повечето страни сега трябва да се борят за рейтинга си, този на България беше повишен.
Източник: darikfinance
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.