Клипове на БСП спрени от ефир

Клипове на БСП спрени от ефир

БНТ и БНР са отказали да излъчат първомайски клипове на левицата. Това даде повод на червените депутати днес в парламента да упрекнат управляващите в политическа намеса в работата на независимите органи СЕМ и Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), което пък довело до самоцензуриране в медиите. Клиповете са за предстоящия митинг-протест на 1 май, организиран от БСП срещу антикризисната политика на правителството.

В кулоарите на парламента Петър Курумбашев огласи мотивите за отказите. От БНТ поискали документ за уредени авторски права. От БНР пък изтъкнали, че клипът не може да бъде излъчен, тъй като не отговарял на изискванията за търговско съобщение.

Клипът съдържа кадри, които според Курумбашев вече са излъчвани многократно и са взети от свободен достъп в интернет. С подобаваща доза ирония, той призна, че БСП наистина няма съгласие от „продуцента на тези кадри – МВР пикчърс”. От което става ясно, че в клипа са използвани сцени от зачестилите полицейски акции.

Националното радио излезе с официално становище по случая. Според юристите на БНР предоставеният клип не отговаря на изискванията за търговско съобщение по закона за радио и телевизия, се казва в него. Политическата реклама съществува в рамките на предизборната кампания и се регламентира от съответния избирателен закон за конкретните избори. Тъй като към настоящия момент България не се намира в предизборен период, нямаме основание за излъчването на подобна реклама, гласи коментара на юристите на БНР.

През това време, друг червен депутат - Антон Кутев доразви подозренията за цензура, като допусна на висок глас, че отказът за излъчване на клиповете е свързан с насроченото за днес извънредно заседание на парламентарната комисия за медиите с една единствена точка - промени в закона за радиото и телевизията, касаещи състава на СЕМ. Въпросните промени са свързани с конкурса за генерален директор на БНР, заяви Кутев. И още:„Целият СЕМ се подменя, остава само Гого Лозанов!", уточни депутатът. След това направи паралел с персоналните промени в Комисията за регулиране на съобщенията и заяви, че икономическите интереси започват да се диктуват от политическа сила.

"Това се е случвало и преди, но преди повече от 21 години. Това правителство ни върна 21 г. назад по отношение на свободата на словото и демократичните механизми", отсече Кутев.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ