Мирно шествие в памет на загиналите при катастрофи
Мирно шествие в памет на загиналите при катастрофи организират в шест града в страната роднини и близки на жертви на пътни инциденти. Мирният протест ще премине под надслов „Безопасни улици" и ще се състои едновременно в София, Плевен, Велико Търново, Варна и Пловдив. Протест ще има и в Симеоновград, на лобното място, където бяха убити 6 деца на Великден.
Това се посочва на специално създаден сайт за шествието.
Сред основните искания на организаторите са по-строги санкции за всички участници в движението, които не спазват правилника.
В София шествието ще започне в 12.00 часа от НДК, протестиращите ще преминат по бул. "Витоша" и ще стигнат до сградата на парламента, съобщи „Дарик”. Целта на протеста е да се направят промени в закона, така че да бъде премахната досегашната практика да се дават условни присъди на шофьори, извършили ПТП, довело до смърт или тежка телесна повреда.
Инициаторите на шествието настояват и за окончателно отпадане на все още съществуващата възможност за споразумение между прокуратурата и съда при подобни случаи.
Организаторите призовават гражданите да се присъединят към шествията, за да изразят своята ясна гражданска позиция и нетолерантност към шофьорите-убийци и съдиите, които ги пускат на свобода, както и към народните представители, от които очакват справедливи закони.
Протестиращите са обобщили 14 основни искания, качени на сайта.
НИЕ ИСКАМЕ:
1. Да не се издават условни присъди на водачи, които са причинили смърт и/или телесни повреди при нарушаване ЗДвП, както и да се завишат значително наказанията за такова провинение (според НК наказанието е до 2 години или пробация).
2. Да се премахне извънсъдебното споразумение без знанието и съгласието на близките на загиналото лице между прокуратура и извършител на ПТП, причинил смърт при нарушаване ЗДвП.
3. Да се налага забрана за напускане на страната на обвиняеми или подсъдими за убийство при пътна катастрофа.
4. Водачи, които са употребили алкохол и/или упойващи вещества и/или шофират без свидетелство за правоуправление и са причинили смърт и/или телесна повреда да се съдят за умишлено престъпление.
5. Водачите на МПС в пияно състояние и/или под въздействието на
наркотици и/или с отнето свидетелство да правоуправление, които не са
причинили ПТП да се задържат от 5 до 15 дни.
6. При причиняване на смърт и/или тежка телесна повреда при ПТП от водач нарушил ЗДвП, да бъдат налагани мерките домашен арест и задържане под стража.
7. Да се завишат неколкократно глобите и санкциите за шофьори, които карат с превишена скорост, не спират на пешеходни пътеки, минават на червен светофар, предприемат забранени и опасни за другите участници на пътя маневри. Това да се отнася и за шофьорите от градския транспорт, маршрутките и такситата.
8. Дейността по събиране на глобите, наложени на неизрядни и недобросъвестни шофьори да се приведе до по-голяма ефективност.
9. Да се завиши контрола от КАТ за спазване правилата на движение в градски условия. Контрол да се налага и на шофьорите от градския транспорт, маршрутките и такситата.
10. Всички институции и лица, отговарящи за осветеността на пътя, за почистването и обезопасяването на пътищата, тротоарите и сградите, както и тези, които контролират и санкционират неизпълнениeто на горепосочените дейности трябва да увеличат в пъти усилията си в тази насока.
11. Да започне да се строи инфраструктура, безопасна за пешеходците.
12. Маркировката по пътищата да се полага периодично, така че да няма изтрити пешеходни пътеки, непрекъснати и прекъснати линии и т.н.
13. В училищата да се въведе практиката за "час по безопастност на улицата". Така младото поколение ще се учи на толерантност на пътя и спазване правилата на движение!
14. Правителството да провежда ежемесечни телевизионни кампании за безопасно шофиране, като се упоменава и броя на загиналите и ранените при ПТП-та.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.