Над 3 хил. двойки на матурата по български език, Американският колеж с най-висок успех

Общество

Резултатите от матурите по български език и литература (БЕЛ) и математика показват по-ниски резултати в сравнение с миналата година. Това заключиха днес от Министерството на образованието, младежта и науката, по време на представянето на резултатите от държавните зрелостни изпити за учениците от 12 клас, които се състояха в края на учебната 2011-2012 г.

Двойките по БЕЛ на изпита тази година са 3336, което е с 945 повече слаби оценки от 2011 г.  Намаляват и отличните оценки по БЕЛ през настоящата година до 181.

Това се дължало на по-трудните задачи, които са били дадени на учениците с отворен отговор и повече разсъждения, коментираха експерти от просветното министерство.

„Учениците са се затруднили най-много на задачите, свързани с правописни норми, с прилагане на граматически норми, както и с литературна теория от сорта на определяне на фигури и тропи, литературни направления и елементи на сюжета. Според нас ниските резултати се дължат на това, че учениците не четат внимателно условието и не изпълняват задачата в съответствие с него”, обясни Биляна Иванова, специалист по БЕЛ към Министерство на образованието.

Най-добри постижения зрелостниците са показали при задачите свързани с разбиране на текст и извличане на информация, с разпознаване на автор-творба.

Резултатите от матурите показват, че като цяло учениците са изкарали по-високи  резултати от миналата година по природните науки „География" и „Биология" и английски език.

Статистиката на просветното министерство за матурите през настоящата година показва, че 88 ученици имат 100 точки, а от тях един е с такъв резултат от изпита по БЕЛ. 45 зрелостници имат нула точки, като от тях 35 са по изпита по БЕЛ. 51 са учениците с две пълни шестици, 5038 с по две отлични оценки от 5,50, а 1446 ученици имат по две слаби оценки.

Дванайсетокласниците, които не са се явили на задължителните матури или са изкарали "двойка" на тях, не могат да получат диплома за средно образование и не могат да кандидатстват във висше училище. През септември 2012 г. отново ще има сесия за явяване на държавни зрелостни изпити, напомнят от Министерство на образованието.

За поредна година с най-висок успех по български език е Американският колеж в София, следван от 91-ва Немска гимназия, както и Езикова гимназия „Пловдив" в Пловдив. Училищата с най-нисък среден успех по БЕЛ са Професионална гимназия по селско стопанство и хранително-вкусови технологии „А. Кънчев" в Разград, както и професионалната гимназия в Бяла.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Google предложи създаването на организация за безопасност на изкуствения интелект
САЩ завършиха успешно първите ключови тестове за противоракетната система „Златен купол“
Ford планира да премести в САЩ производството на някои модели на марката си Lincoln
Meta съобщи, че е премахнала 756 000 акаунта на австралийски тийнейджъри на фона на критики относно прилагането на забраната
Китайският отговор на Boeing и Airbus с първи международен полет
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна