Романо Проди изненадващо сложи край на гръцката криза

Общество

Най-лошото от гръцката финансова криза приключи, а други европейски държави няма да последват нейния сценария, заяви бившият президент на Европейската комисия Романо Проди.“За Гърция проблемът е напълно приключил,“ казва пред агенция Bloomberg Проди, който e бивш министър-председател на Италия. Той мотивира коментара си с лични наблюдения, ч гръцкото правителство работи активно за да намали скандално високият бюджетен дефицит на страната.

Миналата седмица Атина прие мерки за свиване на разходите с 4.8 млрд. евро. , припопня Проди. Преди няколко дни френският президент Никола Саркози призова еврозоната да подкрепи Гърция. В противен случай рискуваме да се стигне до унищожаването на еврото, тревожи се Саркози. Проди обаче е спокоен както за икономическото дълголетие на Европа, така и на общата европейска валута.

“Не виждам друг подобен случай в Европа в момента. Не смятам, че има причини да се мисли, че системата на еврото ще се срине или ще пострада сериозно заради Гърция.“

От началото на годината еврото е поевтиняло с 6% спрямо долара на фона на опасенията, че евентуален дефолт на Гърция ще дестабилизира Еврозоната, напомнят независими финансови анализатори.

 

 

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
Президентът Илияна Йотова: Скопие опитва да премахне текст от доклада на ЕП
31 декември и 2 януари ще бъдат неработни дни
Радев: Няма да допуснем санкции, които рефлектират негативно върху икономиката ни
Какво се случва с дълговете ви, когато умрете?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите