От 1 октомври - само цифрова телевизия

От 1 октомври - само цифрова телевизия

Окончателното преминаване изцяло към цифрова телевизия ще стане на 1 октомври. Така само след месец аналоговият сигнал ще остане в историята. Това каза за „24 часа" зам.-министърът на транспорта Георги Тодоров с уговорката „евентуално".

Той очаква до 12 септември да бъдат подписани договорите с доставчиците на декодерите за втората вълна от хората, които имат право на тях. „Дори да има обжалване на търга, ще се върви към предварително изпълнение, но това ще ни вкара в приключение”, казва Тодоров.

В момента комисия в министерството преглежда ваучерите, които вече са отчетени от търговските вериги, изследват дали няма фалшиви. Едва след експертизата ще ги платят на търговците. Въпреки че на ваучера пише 60 лв., това е прогнозната стойност, важи цената, която е вписана на гърба. А тя е тази, с която търговецът е спечелил търга. Ако декодерът е за 39 лева, икономисаните пари се връщат в бюджета. От догодина право на безплатно устройство ще имат и новите енергийно бедни.

От министерството на транспорта алармираха, че  е започнал да се създава вторичен пазар на декодери през последните седмици. Хора, които имат право на тях, ги вземат, но тъй като са на сателит или на кабел, ги препродават на половин цена - ако струват 39 лв., ги дават за 20.

Решение за спирането на аналоговия сигнал ще трябва да вземе органът по цифровизацията, което вероятно ще стане на 13 или 16 септември.

На практика всички развити държави вече се цифровизираха. Уеднаквяването на телевизионните стандарти е повече от важно в глобалния свят, за да приемаме телевизия отвсякъде и да излъчваме дори и за чужбина, като качеството се запазва.

Засега мултиплексите излъчват 7 телевизии - БНТ 1, БНТ 2, Би Ти Ви, Нова тв, Тв 7, "Нюз 7" и "България он ер". Очаква се каналите да станат 11 и това е само за първия етап от цифровизацията. Когато мултиплексите се увеличат с още 3 комплекса, програмите ще нараснат.

Този месец тръгва нова реклама на цифровизацията - с нея ще се обясни, че 5% от населението няма да имат цифров сигнал. Експертите казват, че толкова хора сега пък не получават аналогов. Става дума за отдалечени села, като например село Огоя, откъдето има оплакване, че гражданите няма да могат да получават никакъв сигнал. В Германия процентът на цифрово покритие е 80, в Испания - 75.

Междувременно обаче председателят на Културно-информационния център на българите в Босилеград Иван Николов алармира, че българите от Западните покрайнини остават без български телевизионен сигнал заради цифровизацията.

След старта на цифровизацията ще се направи анализ колко населени места и колко хора в тях нямат достъп до телевизия. Ще се прави и финансово-икономически анализ колко ще струва на държавата 100% от хората да имат достъп до ефирна телевизия.

Зам.-министър Тодоров казва, че единият вариант е да се търси европейско финансиране през следващия програмен период, който започва от догодина, за да се изграждат предаватели на "затъмнените" места. Другият вариант е със сателитни чинии или с кабелни оператори.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ