От утре работим за себе си, ама не съвсем

Общество

Денят на данъчна свобода у нас тази година настъпва на 4 май. Това означава, че до утре българите работят за държавния бюджет, оттам-нататък – за себе си. Това сочат огласени днес данни на Института за пазарна икономика.

Така нареченият Tax Freedom Day е датата, до която планираните приходи в държавната хазна хипотетично са изработени, съотнесено към очаквания брутен вътрешен продукт. По изчисления на Института за пазарни икономика през тази година са необходими 124 дни за изработване на заложените в бюджета 26,2 млрд. лв. приходи. Последният от тези дни се пада утре.  На практика обаче българският Tax Freedom Day ще продължи поне до 13 май. Изработеното от данъкоплатците в допълнителните дни ще покрие друг бюджетен пказател – планирания дефицит, обясняват експертите на института.

Пак по техни сметки, най-много дни – 31 през тази година работим за попълване на приходите от ДДС. Приходите от акцизи заработваме 18 дни. За осигуровките отива почти месец – 19 дни за социално осигуряване и 8 дни за здравно. Приходите от подоходните данъци ще попълним за 10 дни, а тези от корпоративни данъци - за 8 дни.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на България от стабилна на положителна
Възстановиха електроснабдяването в Куба след масовото спиране на тока
Времето: Жълт код за обилни валежи в 12 области
Унищожават 859 кг био храни от склад в София заради манипулиране на сроковете на годност
Абровски определи като "тирания" отношенията между производители и търговски вериги
Демерджиев посочва икономическата престъпност сред приоритетите на МВР
Историята на вашата марка работи благодарение на вас. И това може да е най-големият ви проблем