Официално: Не признаваме референдума в Крим

Официално: Не признаваме референдума в Крим

България не признава резултатите от референдума в Крим за отделянето му от Украйна и присъединяването му към Русия. Това е официалната позиция, около която бе постигнат консенсус на свикания извънредно от президента Консултативен съвет за Национална сигурност.

„България действа като член на ЕС и НАТО, отчитайки националния си интерес. Страната ни не признава резултатите от референдума и подкрепя суверенитета, и териториална цялост на Украйна", се казва в приетата днес държавната позиция.

Членовете на Консултативния съвет за национална сигурност призовават всички страни, които имат участие в настоящата криза, да преустановят всякакви провокации и да се въздържат от нарушение на международното право.

Според Плевнелиев изпращането на мисия на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа в Украйна е важна стъпка за гарантиране на мирното разрешаване на конфликта и защита на териториалната цялост и суверенитета на Украйна от страна на международната общност.

България подкрепя подписването на политическата част на Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Украйна, както и подписването на икономическата част след провеждането на свободни и демократични избори за президент”, допълни Плевнелиев.

Консултативният съвет за национална сигурност настоява украинските власти да спазват правата и свободите на всички граждани, в т. ч. и на лицата, принадлежащи към различните етнорелигиозни общности, сред които е и близо 300-хилядната българска общност.

Кризата в руско-украинските отношения за пореден път поставя на изпитание и икономическата, и енергийна сигурност на страната.

Консултативният съвет за национална сигурност счита, че диверсификацията на доставките на газ, ускоряване изграждането на интерконекторните връзки със съседните страни и разработването на газовите находища в Черноморския шелф във възможно най-кратки срокове са безалтернативен национален приоритет.

С оглед на развитието на обстановката в Украйна, Консултативният съвет за национална сигурност отправя следните препоръки:

Първо: Съветът за сигурност към Министерския съвет и Националният щаб за мониторинг на обстановката в Украйна да следят и анализират процесите, които генерират рискове за сигурността на страната и своевременно да предприемат необходимите мерки за противодействие.

Второ: изпълнителната власт да предприема действия за недопускане нарушаването на енергийните доставки, да ускори работата по изграждането на интерконекторните връзки и да осигури необходимия резерв, което да позволи на страната да преодолее евентуална енергийна криза.

Трето: българските институции да поддържат активен диалог с българските общности в Украйна и да им оказват необходимото съдействие.

Четвърто: като подкрепя досегашните усилия на българското правителство, Консултативният съвет за национална сигурност препоръчва на Министерски съвет при последващите дискусии, в рамките на Европейския съюз, да аргументира българската позиция, отчитайки всички рискове за България, включително и икономическите, свързани с развитието на кризата.

От присъстващите на срещата вишси държавни и политически лидери само партия „Атака" не участва в решението.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ