Пак сме сред най-нещастните нации

Пак сме сред най-нещастните нации

Страната ни отново се нареди в дъното на класация с най-щастливите нации в света, съставена от експерти на ООН. Организацията публикува данните в своя сайт, посветен на начините за осигуряване на устойчиво развитие.

Първите пет държави с най-удовлетворено от живота население на планетата са скандинавски, посочва докладът, цитиран от CNN. Това са Дания, Норвегия, Швейцария, Холандия и Швеция. САЩ се нареждат 17-ти в света по отношение на цялостното усещане за щастие на населението им. Те все още са след Канада, която е шеста, Австралия – десета, Израел – 11-та, Обединените Арабски Емирства – 14-ти и Мексико – на 16 място. Великобритания е 22-рата най-щастлива държава в света. Германия е 26-та, Япония – 43-та, Русия – 68-ма и Китай – 93-та.

Изследването обхваща 156 държави. То е проведено между 2010 и 2012 г. България е на 144 място след страни като Афганистан, която други проучвания посочват за една от най-провалените държави в света.

На дъното са страните от Субсахарска Африка Руанда, Бурунди, Централноафриканската република, Бенин и Того, където хората са най-нещастни.

„Светът стана малко по-щастливо и по-щедро място в последните пет години“, посочват авторите. Икономическите трудности в периода обаче доведоха до покачване на нивата на нещастието в някои нации, посочват те. Така например рейтингът на Гърция, Италия, Португалия и Испания е паднал драматично, заради въздействието на кризата в Еврозоната. В същото време хората в Египет, Мианмар и Саудитска Арабия също са станали значително по-нещастни, поради последните големи политически и граждански сътресения в тях.

Египет отчита най-голям спад в удовлетворението от живота. В скала от 1 до 10, където 10 е най-щастливи, страната се нарежда със средна оценка 4,3. През 2007 г. оценката е била 5,4.

Най-големият единичен фактор, намаляващ щастието в изследваните страни, е спадът на усещането на хората, че имат свободата да правят ключови житейски избори.

Най-много е нараснало щастието на хората в Ангола, Зимбабве и Албания.

Експертите са съставили рейтинга според шест критерия – реалният БВП на глава от населението, продължителността на живота, възможността да се разчита на някого от близкото обкръжение, субективната степен на свобода във вземането на жизнени решения, защитата от корупция и щедростта.

„Хората могат да бъдат нещастни поради много причини – от бедността до безработицата, семейните раздели и физическото здраве“, посочва докладът. „(Но) във всяко отделно общество хроничните умствени заболявания са много влиятелна причина за нещастието. Ако искаме по-щастлив свят, се нуждаем от съвършено нова сделка за умственото здтаве“, коментират още те.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ