Парите за университетите – според успеха им

Парите за университетите – според успеха им

Парите за университетите – според успеха им

Занапред и по-точно от средата на следващата година парите за висше образование у нас ще се разпределят според качеството на подготовката, която висшите училища предлагат у нас. Това ще стане благодарение на готовата вече и представена днес от министъра на образованието и науката рейтингова система на университетите в България. Тя е изготвена така, че позволява подробен и в същото време бърз и лесен сравнителен анализ на качеството на подготовка за всяка специалност в различните университети. От полунощ, рейтинговата система ще бъде достъпна и онлайн.

В нея са включени 52 професионални направления и 50 висши училища, които според министър Игнатов са „малко множко” за България. В класацията, всяко едно направление е оценено по 51 индикатора, разпределени в 6 групи :

1. Учебен процес

2. Осигуряване на учебния процес

3. Научноизследователски процес

4. Социално-битови условия

5. Престиж

6. Професионална реализация

 На базата на тези оценки, професионалните направления с високи резултати ще започнат да получават повече пари, а за тези с най-слабо представяне от догодина ще започне да се намалява финансирането им с 10%, обясни министър Игнатов.

 Глваната цел на рейтинга обаче е да помага на бъдещите студенти да направят най-точния избор на специалност и висше учебно заведение, в което искат да учат.

Поради подробната разбивка на критериите за оценяване, като цяло няма открояващ се лидери, които могат да бъдат категорично обявени за най-добри университети в България. Но все пак, като тенеднеция може да се отбележи, че Софийският университет и УНСС присъстват в класацията с най-много специалности с максимален рейтинг.

 Софийският университет например е на първо място по качество на обучение в специалността „Право”. По критерия „Реализация на трудовия пазар” специалността „Право” в УНСС обаче измества СУ от първото място.

 Рейтингът е съвместен проект на Министерство на образованието и науката, Институт „Отворено общество”, „МБМД Консултинг”, в.”24 часа”.

 

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ