Парламентът отмени отчасти забраната за фракинг

Парламентът отмени отчасти забраната за фракинг

Парламентът отмени отчасти пълната забрана върху прилагането на „хидравлично разбиване” (фракинг) при проучването и добиването на газ и нефт.

Депутатите приеха доклад на временната парламентарна комисия за шистовия газ, която махна от текста на забраната за хидравлично разбиване при нефтовите и газови сондажи уточнението, че тя важи за прилагането на налягания под земята над 20 атмосфери. От бранша смятат, че тази формулировка сега забранява и стандартните сондажи.

Червените депутати настояха да се забранят изрично проучването и добивът на шистов газ на територията на България. Всички дейности по спорната технология да спрат незабавно след влизането в сила на решението, а нарушителите да бъдат наказвани с глоба 100 млн. лв., предложи Петър Курумбашев.

Икономическият министър  Делян Добрев бе категоричен, че не става въпрос нито за заобикаляне на забраната, нито за отваряне на вратичка за каквито и да било проучвания и добив на шистов газ, а става дума само за конвенционално синьо гориво. Министърът изтъкна, че страната ни е единствената, която сама си е забранила добива на конвенционален газ и е време да се коригира тази несправедливост. Той допълни, че вдигането на забраната по отношение на конвенционалното гориво е крачка към енергийната независимост, тъй като енергийно независими сме тогава, когато имаме местен добив.

По думите му в днешното решение са приети всички съображения и претенции на екоорганизациите, както и предложенията на опозиция.

До налагането на мораториума върху проучването и добива на шистов газ се стигна след множество протести срещу опасната технология в цялата страна. Въпреки че няма еднозначно мнение по темата, много експерти по света предупреждават, че „хидравличното разбиване” крие пагубни последици за околната среда и здравето на хората – замърсяване на водата, опасност от земетресения и т.н.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ