Премиерът призова Цветан Василев да се прибере в България

Общество

Обсъжда се България да се обърне към Сърбия с искане за екстрадицията на банкера Цветан Василев. Това заяви на пресконференция след заседанието на Министерско съвет служебният премиер Георги Близнашки. По-добре е обаче сам да се върне и да съдейства на правосъдието за изясняване на истината около банката, където самият той е инвестирал много средства и където са заложени толкова много големи интереси, подчерта Близнашки. Банкерът официално е в списъка с издирвани лица на Интерпол, а Сърбия е страна, подписала конвенцията за екстрадиране.

“Аз лично смятам и ще използвам тази трибуна, че г-н Цветан Василев трябва да се прибере в България, каквито и заплахи да има спрямо него, трябва да се прибере и да даде обяснение какво се е случило с банката, която се свързва с неговото име”, заяви премиерът.

Трябва да се намери решение за стабилизиране на КТБ, защото, ако се допусне грешка, може да има дълготрайни последеци, посочи Близнашки. В банката, освен парите на дребните вложители, са и сметките на отбранителната промишленост и на много общини, добави той.

Бургас и Сливен вече обявиха, че ще искат от държавата безлихвен заем, защото парите им са блокирани в КТБ.

Преди два дни адвокатът на банкера обяви, че той е в Белград и е готов да се върне у нас, ако бъде отменена заповедта за ареста му. В петък Софийският градски съд ще решава дали да отмени искането за 72-часово задържане на банкера, за което защитата настоя. Според адвокат Константин Симеонов това е по-добрият вариант, защото процедурата по екстрадиция никак не била лека.

Самият Цветан Василев твърди, че има план за спасяването на КТБ и в следващите дни се очаква да го изпрати на БНБ.

Баскетболният треньор Тити Папазов, който също има пари в КТБ, пък обяви, че Цветан Василев ще се завърне в рамките на 24 часа, ако бъде снета червената бюлетина на Интерпол за издирването му. "Мога лично да се ангажирам, че ще го доведа. Никога не е бил в ЮАР, никога не е искал да бяга и не е взел нито един лев със себе си", категоричен бе пред Нова ТВ Папазов, който вече публично защити банкера.
 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Франция ще строи шест нови АЕЦ
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол