Протестната сряда в София

 Протестната сряда в София

След близо осем часа шествия и демонстрации към  16.00 ч. приключиха три от протестите в София днес.

Първи, около 13.00 ч. свиха знамената и се разотидоха участниците в националния митинг шествие на КНСБ, които по данни на синдиката са били около 7000 души от цялата страна. Те започнаха да се събират рано сутринта пред централата на профсъюза срещу Министерство на земеделието. Голяма част от тях бяха докарани с автобуси от цялата страна, които след това останаха часове наред паркирани по цялото протежение на бул. „Христо Ботев”. Заради събиращото се множество, движението по булеварда бе отцепено от пл. „Македония” до Централна гара. Отклонени бяха включително и превозните средства от градския транспорт. Впоследствие, отцепления бяха направени в района на президенството и парламента, до кръстовището със Софийския университет,  което часове наред предизвикваше хаос, закъснения и огромни задръствания в различни участъци от широкия център на София.

От сградата на КНСБ демонстрантите потеглиха на шествие към Министерството на здравеопазването, Министерски съвет и Народното събрание. Водачите на протеста връчиха в Министерски съвет декларация с 9 социални искания  сред които за 10% увеличение на бюджетните заплати, спешно гласуване на антимонополно и антикорупционно законодателство,  вдигане на границата за възстановяване на данък общ за работещи с месечна заплата 400 лв. и др.

След това се отправиха към парламента, където вече се бяха събрали протестиращи от #ДАНСwithme и „Ранобудните студенти”. Въпреки, че академичната младеж бе обявила предварително готовност да се присъедини към протеста на КНСБ, организаторите на профсъюзното шествие се обърнаха към насъбралите се на площада граждани и студенти с искане да освободят място за синдикалистите. Това доведе до известно напрежение между двата блока протестиращи. В крайна сметка, студентите се отделиха и поеха към ул. „Оборище”, където се опитаха да пробият полицейския кордон, но бяха отблъснати от пристигналото подкрепление на частите за борба с безредиците. Тогава студентите трънаха към паметника на Васил Левски и оттам по бул. "Дондуков", където също направиха безуспешен опит да пробият кордона, но безуспешно, още повече, че булевардът в посока Министерски съвет бе отцепен с голям червен автобус "Чавдар".

След това студентското шествие, към което непрекъснато се присъединяваха хора, се върна обратно към парламента и зае пространството към градинката между НС и Софийския университет.

Междувременно от трибуна, издигната срещу Народното събрание  лидерите на протеста определиха митинга  като последно предупреждение за управляващите и призоваха да бъде обърнато внимание на работещите българи. Към 13.00 ч. профсъюзът приключи с мероприятието и протестиращите започнаха да се изтеглят.

Студентите минаха в „настъпление” и тръгнаха към Народното събрание, като мнозина от тях бяха облечени в брони и шлемове от картон и на няколко пъти разиграваха „атаки” с хартиени оръжия. Пред металните заграждения на парламента те поставиха оръдие от картон, а след това сглобиха и картонен танк. После запалиха и плакатите, които носеха

В обедните часове течеше и митинг шествие на таксиметровите шофьори в района на храм-паметника "Свети Александър Невски", срещу Закона за автомобилните превози. С тях се срещна директорът на "Автомобилна администрация" Димитър Ганев, който им обеща до края на годината някои от исканията им да бъдат разгледани. Планираното от тях автомобилно шествие не се състоя, тъй като полицейските блокади не са допуснали таксиметровите коли да стигнат до сборния пункт.

Сред исканията на таксиметровите шофьори е да се премахне ограничението за такси да не се регистрира автомобил на повече от 10 години. Шофьорите, повечето от които от Пловдив, също така настояват да не се въвежда патентен данък.

Пред Президенството, малко преди началото на Консултативния съвет за национална сигурност Николай Бареков също свика митинг в знак на протест, че не е допуснат на заседанието, за което няма законово право. Привържениците му освиркваха пристигащите за заседанието политици и не ги допуснаха да влязат през централния вход. Вътре, Волен Сидеров обяви, че ще представлява и Николай Бареков.

През целия ден, в широкия център на града бе струпан значителен полицейски контингент в жива сила, патрулки, бусове и джипове на жандармерията. От МВР отчетоха, че протестите като цяло са преминали без особени инциденти и груби нарушения.

Към този час продължава само антиправителствения протест с шествия по улици и булеварди. Маршрутът се променя в зависимост от полицейските блокади, на които се натъква.

Вижте и албумът ни във Фейсбук, отразяващ някои от най-ярките моменти в деня на протести.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ