Първи данни за щети в София, Перник, Радомир
Две разрушени къщи – в пернишкия квартал Рудничар и в близкото с. Рударци, множество сигнали за паднали стени на къщи в Перник, напукани стени и изпопадали мазилки, срутени комини и счупени стъкла в града и в София – това са първите данни за щети, нанесени от силния трус, който разлюля Софийско тази нощ. 30 перничани са потърсили медицинска помощ заради порезни рани.
По данни на жители на Радомир, в центъра на града също има разрушения, множество счупени стъкла и паднали мазилки.
В София са евакуирани всички жители на бл. 261 в столичния кв. Борово заради напукани стени. Евакуирани са и живеещите в бл. 51 и 52 в „Студентски град”, предаде “Фокус”. Вероятно ще се предприеме евакуация и на обитателите на блок в кв. „Павлово”, тъй като по данни на Гражданска защита конструкцията му е поддала от първия силен трус и последвалите го вторични. До момента те са над 20, съобщиха от Геофизичния институт на БАН. Двата по-силни от тях, регистрирани в 4.30 ч. и 5.15 са били съответно със сила 4,7 и 4,4.
Първото земетресение, което събуди столицата е усетено почти в цялата страна, но най-силно в София, Перник, Кюстендил и Благоевград. Пловдив, Казанлък, Кърджали, Пазарджик, Стара Загора, както и в Северна България. Трусът е усетен също в Сърбия в района на Ниш и Серес и в Македония.
Засега няма информация за хора, пряко пострадали от бедствието. Институтът за спешна медицинска помощ „Пирогов” обаче се напълни с паникьосани столичани, предаде БНР. Оказана е първа помощ на около 10 души с хипертонични кризи и наранявания след падания по стълбите в панически бяг.
Спешна помощ също е засипана с обаждания за хипертонични кризи и оплаквания от силни нервни разстройства.
Улиците на София продължават да са пълни с хора и автомобили. Най-много струпвания има в районите на бензиностанциите и по основни булеварди като бул. „България” например, установи репортер на „Мениджър Нюз”. Много от тях се оплакваха, че банкоматите не работят и не могат да изтеглят пари за неотложни нужди.
Още по-голяма е паниката в Перник. Жителите на града масово са наизлезли и не смеят да се приберат по домовете си. Образувала се е и голяма колона от автомобили, които напускат града заради появил се слух, че се е спукала стената на яз. „Студена”.
Няма опасност от наводнение, успокои кметът на града. Язовирът вече е проверен и няма никакви щети, добави той.
В Перник вече работи кризисен щаб, който започва оглед на щетите. В София тече съвещание при министър-председателя Бойко Борисов със сеизмолози и представители на Служба Пожарна безопасност и защита на населението. Кметът Йорданка Фандъкова също задейства кризисният щаб към общината.
Към района на Перник пътува екип сеизмолози на БАН, за да постави допълнителна апаратура, която да следи сеизмичната активност. По последна информация епицентърът на труса е бил на 10 км запад - югозапад от Перник (между Перник и Рударци по данни на Пожарна безопасност и защита на населението), на дълбочина около 10 км дълбочина.
Последвалите множество вторични трусове свидетелстват, че огнището започва да затихва, но вероятността в следващите седмици да продължава да ни люлее е голяма, коментира Николай Милошев от геофизичния институт към БАН. Той бе категоричен, че няма връзка между разрушителното земетресение в Италия от 6,1 по Рихтер преди два дни и това, което се случва сега у нас.
Районът Радомир-Перник е сеизмичен, но в него не е регистрирано земетресение повече от 100 години, добави той.
Няма сериозни поражения по националната инфраструктура, няма опасност от преливане на язовири, успокоиха от Гражданска защита.
Летище София продължава да работи по нормалния си график
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.