Светла Костадинова: 45 г. е средната възраст на предприемачите в България

Светла Костадинова: 45 г. е средната възраст на предприемачите в България

"Средната възраст на предприемачите в България е над 45 години. За разлика от тази в много други развити общества, където е далеч по-ниска. Хора на такава възраст оглавяват 80% от малките и средни предприятия у нас. Много от тях впоследствие няма на кого да оставят малкия си семеен бизнес - децата им са в чужбина или поради други причини."

Това споделии по време третото издание на годишния форум на списание "Мениджър" "Образът на България по света" Светла Костадинова - изпълнителен директор на Института за пазарна икономика. От опита си на икономист, реализирал се в България, тя представи пред публиката факти и данни по темата.

"На въпроса "Какъв е образът на България по света?" отговорът според мен е "Зависи кого питаме." Хората в чужбина си създават впечатление за България предимно на базата на личния си опит. Чуждестранните медии се интересуват предимно от скандали или от избори. Чужди журналисти идват в София в последните месеци, за да проверят какво става. Има ли надежда или всичко е загубено?

Много зависи с кого си говорим за България. Какво можем да сторим ние, за да подобрим представата за страната ни? Най-вече можем да си вършим добре работата. Да не се оплакваме, а да предприемаме реални действия. Мисля, че това е начинът.

В същото време не трябва да забравяме, че българите в чужбина са най-големите инвеститори в страната ни. Голяма част от тях – най-вече в страни като Гърция, Германия, Великобритания, казват в проучвания, че всъщност не планират да остават дълготрайно зад граница. 30% посочват, че биха се върнали. Тоест, те не са отишли в чужбина с мисълта да бъдат там завинаги. Отговарят със "зависи" на въпроса дали биха се прибрали.

Много от тях са заминали с мисълта да живеят в една по-добра страна. Да изкарват повече пари. Но част от тях също просто обичат да пътуват. Желаят да обиколят света.

Това, което за мен е важно да се отбележи по отношение на говоренето за връщане на българите от чужбина е разделението, което се получава. С това говорене можем да разубедим младите, които в момента са в университет в България, да останат.

Повечето млади хора, които учат у нас, нямат нагласата след като завършат да започнат бизнес. Тази нагласа е свързана с много неща, но със сигурност българските университети не помагат във възпитаването й.

Аз казвам: България може да стане добра за живеене, като всеки си върши добре работата. Така тя може да се превърне в място, насочено към всички, които искат да дойдат тук. Не казвам само българи или българи от чужбина. Към всички, които искат да инвестират, да почиват или каквото и да решат да правят. Важното е да направим такова мястото си за нас, които живеем тук. Съжалявам, че правя такова разграничение в говоренето между "нас" и хората в чужбина, но съм човек, който е прекарал живота си тук и никога не е имал намерение да излиза навън. Свободен да пътува човек съм, избрал да живее в България. Смятам, че ако българите направим страната си по-добра, ще я направим притегателно място за всички.

На мен ми харесва тук. Това което правя показва директни резултати. На моята възраст и като българка се чувствам добре с това, с което се занимавам."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ