Спад на кредити и депозити прогнозират анализатори

Спад на кредити и депозити прогнозират анализатори

Ще продължи плавният спад на лихвите и по кредити, и депозити, като през есента могат да се очакват нови по-привлекателни оферти за кредити от страна на банковите институции, прогнозират кредитни консултанти и финансови анализатори.

Най-активен от началото на годината е пазарът на ипотечното кредитиране както по отношение на търсене от страна клиентите, така и по отношение намаление на лихвите, заяви Тихомир Тошев, изпълнителен директор на фирма за кредитни консултации, цитиран от БТА.

„От началото на годината спадът на лихвите по кредитите е около 1%. Въпреки това като цяло хората продължават да са предпазливи и теглят кредит основно за покупка на собствен дом”, обясни Тошев.

В края на миналата година средните нива на лихвите по ипотечните кредити са се движели в рамките на 7 - 7,5% при кредити в евро, а в момента лихвите по тези кредити са в рамките на 6,5 - 7 на сто. Спадът е по-голям при левовите кредити, където от 7,5 – 8% лихвите са паднали до 6,5 – 7%, сочат наблюденията на консултантите.

„Продължават промоционалните оферти на банките дори и през летните месеци - нещо, което преди не се е случвало. В момента има промоции за ипотечни кредити с лихви от 6,25 - 6,75%, което е ниво доста близко и дори под нивата на лихвите преди кризата”, отбелязва експертът.

Очакванията са тази тенденция да продължи. По думите на Тошев в края на годината са обикновено и най-атрактивните предложения на банките, защото тогава и хората са най-активни в търсенето на кредитиране, коментира експертът. „Ето защо очаквам, че през есента офертите на банките ще са още по-добри не само по отношение на лихвите, но и при другите съпътстващи параметри на кредитите - такси и комисионни”, каза консултантът.

Според Тошев причина за продължаване спада на лихвите е, че банките са свръхликвидни и трябва да намерят начин да предложат кредити на пазара, които ще предизвикат интерес. От друга страна цената на ресурса намалява. „От началото на годината лихвите по депозитите са спаднали с около 1,5 до 2 на сто до средни нива от порядъка на 3,5 - 4,5% за депозити в евро и 4,5 - 5,5% за депозити в лева”, заяви Тошев.

По думите му спадът на лихвите и по депозитите, и по кредитите е положителен процес, защото би трябвало да стимулира хората да потребяват повече, да влагат средства в бизнес, който би им носил по-голяма доходност и това да доведе до откриване на нови работни места.

Най-често теглените в момента ипотечни кредити са между 10 и 30 хиляди евро за срок между 20 и 25 години. Най-често между 60 и 80% от стойността на имота се покрива от кредита, коментира Тошев. Той отбеляза, че по-голяма част от хората предпочитат да не задлъжняват много и при покупката на имот една част от сумата е техни спестени собствени средства, а по-малка част теглят като кредит.

Над 80 на сто от хората, които теглят ипотечен кредит, използват средствата за покупка на първо жилище, сочат данните на кредитните консултанти. Най-многобройни са кредитополучателите на възраст между 25 и 35 години, хора със стабилна работа като средният доход на домакинство, теглещо кредит, е около 1800 лв. „Около 20% от теглещите в момента кредити си купуват по-голямо жилище и продават по-малкото с цел да повишат стандарта си. Почти отсъстват покупки на жилища с кредит с цел инвестиция и отдаване под наем, основните купувачи са тези, които купуват жилище, за да живеят в него”, коментира още Тошев.

Иван Стойков, старши анализатор в интернет сайт за финансови консултации, коментира, че за разлика от спада на лихвените нива при ипотечните кредити при потребителските кредити има застой. „Тези кредити остават встрани от полезрението на банките и при тях почти липсват промоционални оферти. Като горна граница лихвите по потребителските кредити достигат 15 - 16 процента, а средните нива са между 8 и 10%, като има и редица преференциални предложения за определени групи клиенти, в това число при превод на заплата и други”, обясни Стойков.

При ипотечните кредити се наблюдава тенденцията на изравняване на лихвите по евровите и левовите кредити, коментира анализаторът. „Преди около година разликата е от порядъка на половин до един процент, а сега такава почти не се забелязва и доста от банките, които определят пазара, доближиха и дори изравниха стойностите”, каза Стойков.

Една от причините за това е достатъчно големия обем привлечени депозити от фирми и граждани, като голяма част от тях са в левове и тези събрани ресурси трябва да бъдат отдавани обратно под формата на кредити, посочи той.

Има различни промоционални оферти, при които се забелязва фиксиране на по-ниска лихва от порядъка на 4,5 - 5 - 5,5 на сто за първите 3, 5 , 7 или 10 години от заема, но след това тя става по-висока, отбеляза Стойков. Засега банките изчакват с новите си предложения и по-скоро удължават периода на действащите си промоции, коментира още той. Дали от септември ще има ново понижение на лихвите е трудно да се каже, зависи от икономическата обстановка, посочи анализаторът.

„Съществуват предпоставки за понижение на лихвите и една от тях е успешното емитиране на държавни облигации при доста ниска доходност”, коментира Иван Стойков. Този факт по думите му показва, че инвеститорите гледат на България като на по-малко рискова територия, а когато рисковата компонента за една страна е намалена, то това се отразява и в лихвените условия.

„Ако тази индикация е достатъчно силна и бъде приложена, може би ще видим понижение на лихвите от есента, но не очаквам значителен спад на лихвите по кредитите”, допълни Стойков.

Намаляват и лихвите по депозитите и то изпреварващо спрямо тези по кредитите и това е закономерно, смята анализаторът. „Въпреки това депозитите в банковата система се увеличават и това е показател, че хората, когато правят депозит, не търсят обезателно дохода от него, а по-скоро заделят средства за бъдещето. Все още фактор за това е несигурността”, посочи Стойков.

Кредитирането според експерта може да нарасне, когато се увеличи икономическата активност на фирмите и потреблението на хората, а тези процеси са взаимосвързани.

„В момента всички хора се стремят да си осигурят достатъчно средства за покриване на разходите и не предприемат нови стъпки (теглене на кредити), защото това е риск и то дългосрочен. Когато се подобрят нещата, ще нарасне и кредитирането”, убеден е Стойков.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ