Управителят на БНБ иска да му възложат банковия надзор
Банковият надзор да се осъществява лично от управителя на БНБ, а не от ресорния подуправител, както е сега - това се предвижда в специалния проектозакон, подготвян спешно след скандалните разкрития за ограбването на КТБ. Идеята е била представена пред парламентарната комисия по бюджет и финанси днес следобед от настоящия управител на БНБ Иван Искров, който подробно запознал депутатите и с всички факти около поставянето на Корпоративна търговска банка под специален надзор и резултатите от одита в нея, съобщи БНР. За изготвянето на специалния закон събощи по-рано днес финансовият министър Петър Чобанов. Искров е поискал парламентарна подкрепа за промяната.
"Според сега действащият закон за БНБ, който е от 1997 г. банковият надзор е възложен да се осъществява от подуправител на БНБ, оглавяващ Управление "Банков надзор". Управителят и другите членове на Управителния съвет на Централната банка нямат никакви директно възложени задължения, нито права по отношение на текущия банков надзор. Във връзка с това внасяме и законови промени, с които ще поемем такива отговорности, разбира се, ако бъдем подкрепени от вас.", гласят мотивите на управата на БНБ за предложената промяна.
Председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев уверил Искров, че има подкрепата на парламента и правителството. По време на изслушването му в бюджетната комисия Искров също така е апелирал отговорността за случая с КТБ да не се прехвърля върху Централната банка. Той е предложил и да се правят по-честоревизии на банки с твърде бърз растеж на капитала.
Последната ревизия, която е правена в банката – напълно, включително кредитен портфейл, е към 31-ви март 2013-а година. БНБ не е текущ контрольор на трезора на КТБ, особено в момента, когато очевидно е имало някакъв стрес, посочва Искров. "Когато трябва да носим отговорност за конкретни доклади, за конкретни решения, например доклади за ревизии не се гледат в Управителния съвет и това не е от мое време, а от много години. Сега вече аз искам, ако ще бъда управител в банката, да гледам и докладите. В никакъв случай не прехвърлям отговорност, искаме вие, народните представители, да ни подкрепите и със законопроекта, който ще бъде внесен, с който тежките отговорности да се качат на ниво управител и Управителен съвет", призовава депутатите управителят на БНБ. "В изключително раздрусана политическа обстановка, толкова много години и всеки дърпа на една страна каруцата. Не желая да ми го прехвърляте на моята глава. А иначе колко били лошите кредити – не можем да кажем към този момент, защото това, което работи „Банков надзор“ е отчетни форми, те са отчели 2%. Друг е въпросът, че когато има по-голям кредитен растеж, както се случи с тази банка в последната година, вероятно оттук нататък трябва да се правят по-чести проверки. Например при банка, която е по-неактивна или по-бавно расте може да се правят и по-редки проверки. Но когато се види, че банката расте по-бързо, вероятно това ще бъде извлечено като поука и ще се правят и по-чести проверки.", заявява още Искров по време на изслушването в бюджетната комисия.
Заседанието на бюджетната комисия бе свикано извънредно след като ръководството на БНБ обяви на специална пресконференция резултатите от одита на КТБ. На нея стана ясно, че по нареждане на Цветан Василев от банката са изнесени над 200 млн. лв. и транспортирани извън страната с частен самолет, а също и че липсват кредитните досиета за заеми в размер на 3,5 млрд. от общо 5,4 млрд. лв.
Междувременно някои онлайн медии разпространиха отворено писмо на вече обявеният за международно издирване мажоритарен собственик на БНБ, в което той отправя обвинения към управителя на БНБ, че "размахва скалъпени и недоказани обвинения с помощта на смазани от страх и насилие хора". Споде текста на писмото Василев твърди, че става въпрос за "сценарий, режисиран от определен кръг хора, рекетиращи мен и КТБ в продължение на години". Банкерът поставя под съмнения изнесените данни от БНБ, че от КТБ са изтеглени огромни суми сума пари "в деня преди поставянето на банката под особен надзор! Не стана ясно как и по какъв начин тези пари са взети и предадени ми, при положение че от 10.06.2014 г. аз не съм бил в България.", пише Василев. Според оповестените от БНБ резултати от проверката парите са изнесени от трето лице.
Банкерът декларира още, че: "Рържа да информирам обществеността, че съм дал нотариално заверени показания пред съдии от страни членки на Европейския съюз." Накрая се обръща и към клиентите на КТБ и ги уверява, че "няма да позволя цената на разчистването на сметките с мен да бъде платена от Вас. Убеден съм, че скоро Вашите интереси ще бъдат защитени адекватно. Що се отнася до институциите, които съдействаха и бездействаха, за да се случи всичко това – с тях ще си говорим в съда."
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.