"Франс прес" осведомява света за находчивостта на българските измамници
Дали ще източват гориво от тръбопроводи, или ще поставят неграмотни хора начело на тежко задлъжнели компании, българските измамници имат в репертоара си десетки изобретателни начини да източват средства от държавата, коментира "Франс прес".
По-рано тази седмица електрозахранването спря за час в една трета от столицата, след като бе открадната медната изолация от цели 9 км кабели.
От чешката компания CEZ, която контролира електроразпределението в София, обявиха, че кражбата ще донесе 12 000 евро на извършителите, но възстановяването на щетите ще коства шест пъти повече.
Една от най-актуалните схеми включва наемането на фалшив персонал за фирми-фантоми, източващи пари от компаниите за здравно осигуряване, коментира началникът на икономическа полиция Дарина Обретенова.
Бедни и неграмотни хора са наети на номинални заплати, понякога на високопоставена позиция с предполагаемо високо заплащане. За шест месеца почти всички служители попълват молби за няколко месеца болнични. Собственикът на компанията взима болничните им, а предполагаемите болни – роми, наркомани, дори клошари, получават само символична отплата от собственика, който бързо изчезва.
Преминаването на източноевропейската държава към пазарна икономика след края на комунистическото управление през 1991 г. не е лесно в страната, характерна с ниския жизнен стандарт и ендемичната корупция.
Въпреки че искаше да привлече София под крилото си, ЕС многократно отправи предупреждения за нивата на престъпност и корупция. И въпреки че България най-сетне беше приета през 2007 г., Брюксел замрази милиони евро помощи заради подобни опасения.
През юли Европейската комисия обвини българската съдебна система, коментирайки, че „Правораздавателният процес в България е лишен от инициативност и професионален капацитет… процедурите са твърде формални и твърде дълги и често се провалят в съда”.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.