Цифровизацията в България - дело (нe) за всеки
Цифровизацията, за която неспирен поток от рекламни кампании ни уверяваше месец наред, че отдавна е въведена в Европа, се оказа доста сложен процес за България.
Ефирна цифрова телевизия се излъчва експериментално в София от 2004 г. от компанията БТК, чрез нейното подразделение Национално управление "Радио и телевизионни системи”. През 2009 и 2010 г. лиценз за излъчване на ефирна цифрова телевизия чрез мултиплекс получават компаниите „Тауърком” и „Хану Про”. Към април 2011 г. пакетът програми включва БНТ 1, bTV и TV7. През 2012 г. лиценз за излъчване на ефирна цифрова телевизия чрез мултиплекс получава и компанията HD Media Service, а през 2013 г. и „Булсатком”.
Преходът от аналогова към цифрова ефирна телевизия в България трябваше по първоначален план да стартира на 31 декември 2012 г. както и в другите страни от Европейския съюз, но бе отложен за 1 септември тази година, поради забавяне в изграждането на покритието. На 1 септември преминаването изцяло към цифрова ефирна телевизия отново бе отложено, тъй като се получи забавяне в раздаването на декодери за социално слабите.
Така, след няколко отсрочки, вчера най-сетне бе прекъснат изцяло аналоговият сигнал и България стана цифрова. Не съвсем, защото се оказа, че около 100 хил. българи нямат достъп до новата услуга по официални данни. Причината - липса на цялостно покритие. Според данните на „НУРТС-България” до 96,2 на сто от всички българи вече достига цифров сигнал. Проблеми има в планинските и граничните райони.
Проблемът на гражданите, които изпаднаха в „информационно затъмнение” и тези, които нямат средства за допълнително оборудване, за да гледат цифрова телевизия може да се реши с пари от държавата, обясни пред bTV днес председателя на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) Веселин Божков. По думите му единият възможен вариант е да се отпуснат средства на мултиплексите, за да разширят сигнала си, а другият е купуване на сателитни чинии за малките населени места и социално слабите хора.
В момента чрез цифров телевизионен сигнал на територията на България се излъчват: bTV, bTV Lady, Ring.bg, "Нова телевизия", Diema Family, TV7, News 7, Bulgaria On Air и обществените БНТ 1, БНТ 2 и БНТ 1 HD.
За да получавате тези програми обаче трябва да разполагате с декодер (STB), който може да бъде вграден във вашия телевизор. Което също не е гаранция, че ще гледате каналите, които уж вече са на изцяло свободен достъп. В последните 24 часа значително са зачестили жалбите и оплакванията за трудности с монтажа на устройството
Ако телевизорът ви няма цифров тунер както повечето по-стари модели, не бързайте да го сменяте. Проверете дали има аудио и видео вход. В такъв случай можете да вземете допълнителен MPEG-4 декодер (set-top box), който да свържете към телевизора си.
Ако телевизорът ви няма цифров тунер и няма аудио-видео вход, тогава трябва да използвате MPEG-4 декодер с високочестотен модулатор, чийто изход се включва към антенния вход на телевизора.
Цените на MPEG-4 декодерите са около 60-90 лева в зависимост от модела и услугите, които предлагат. Например декодер, осигуряващ HDTV телевизия с висока разделителна способност, ще струва по-скъпо.
Не можете да си позволите декодер. Какво да предприемете?
Българското правителство е подготвило програма за безплатно получаване на MPEG-4 декодери (set-top box). Ако имате право на целева помощ за отопление, можете да кандидатствате за получаването на ваучер, чрез който ще получите декодера в определени търговски обекти. Условие за получаване на декодиращото устройство е наличие на собствен телевизионен приемник без техническа възможност за приемане на цифров сигнал. За едно семейство с телевизионен приемник се предоставя един декодер, независимо колко от членовете му отговарят на условията за подпомагане. Повече информация можете да получите на тел. 0700 12344.
Оказва се обаче, че дори и да имате декодер не е гарантирано, че ще получавате качествен сигнал, тъй като той се разпространява по различен начин от досегашния и е много по-чувствителен дори на най-малките външни влияния, сред които:
- неподходяща или некачествена антена;
- мощни радио-излъчватели в близост;
- свързване посредством кабели с лошо качество;
- използване на антена без усилвател в регион със слаб сигнал;
- неблагоприятни метереологични условия;
- високо сгради и дървета;
- преминаващи в близост самолети, мотоциклети и автомобили.
Цифровият сигнал също така се влияе и от всякакви електромагнитни полета, причинени от домашни уреди (напр. компютри, WiFi рутери, климатици, асансьори, микровълнови фурни, светлинни превключватели и др.).
Поради тази причина може да се нуждаете от допълнителна антена, която също не е каква да е. Важно е антената, която ще изберете, да може да приема както VHF канали така и UHF канали. За най-добри характеристики на приемане поставете вътрешната си антена възможно най-далеч от големи консуматори на енергия, които могат да бъдат източник на смущения. Избягвайте да поставяте антената в близост до големи метални предмети и електрически апарати. Цифровият сигнал е чувствителен даже и към сигналите, които се излъчват от GSM апаратите, които всеки от нас използва ежедневно.
И, ако след всички тези допълнителни "настройки" пак не можете да гледате телевизия, не ви остава нищо друго, освен да станете абонат на кабелен оператор. Успех!
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.